Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
20.11.2013 aktualizacja 20.11.2013

Dr Stanisław Różański - implozje w Pile

Eksperymenty z implodującą puszką aluminiową lub nawet wielką beczką, pokazy lewitujących obiektów czy baniek mydlanych wypełnionych dymem - to sposoby dr. Stanisława Różańskiego na zainteresowanie fizyką mieszkańców Piły. Dr Różański to kandydat w konkursie Popularyzator Nauki 2013.

Dr Stanisław Andrzej Różański z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile startuje - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu "Popularyzator Nauki", organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dr Różański w pracy naukowej zajmuje się właściwościami dielektrycznymi ciekłych kryształów. Badania ciekłych kryształów prowadził w ramach stypendiów naukowych w Katolickim Uniwersytecie w Leuven (Belgia), Uniwersytecie w Gandawie (Belgia) czy Uniwersytecie w Lipsku (Niemcy).

Na organizowanych od 2007 roku Festiwalach Nauki w Pile przygotowuje wraz ze studentami prezentacje doświadczeń przybliżających różne działy fizyki. Na przykładach wyjaśnia działanie różnych uczonych zabawek. Tłumaczył już mechanizm funkcjonowania termodynamicznego ptaka, znanego również jako kaczka-pijaczka, opowiadał o termometrze Galileusza, pokazywał młynek Crookesa, którego śmigła obracają się dzięki światłu. Prezentował schodzące po schodach sprężyny, bączki, lewitron i inne dziwne, choć dzięki fizyce możliwe do zrozumienia rekwizyty.

Pokazywał też doświadczenia ze światłem: wyjaśniał dyfrakcję i interferencję światła, widmo światła białego, a także eksperymenty w świecie dźwięków, a także demonstrował widowiskowy pokaz z implodującą beczką.

W ramach wykładu o fizyce jądrowej pokazywał komorę mgłową. Opowiadał o promieniowaniu tła i promieniowaniu materiałów promieniotwórczych. Za to prezentacja doświadczeń fizycznych z komputerem pomogła uczestnikom zrozumieć działanie rezonansu akustycznego, praw dynamiki Newtona, wahadeł. Popularyzator opowiadał też o najnowszych osiągnięciach fizyki - o Wielkim Zderzaczu Hadronów, o ciekłych kryształach czy o Wielkim Wybuchu. Fizyk w ramach projektu Policja „od kuchni” opowiedział też o tym, jak strzela się z broni w polu grawitacyjnym.

Fizyk współpracuje ze szkołami średnimi z Piły i regionu; przygotowuje wykłady dla młodzieży. Bierze też udział w cyklicznych przedsięwzięciach organizowanych przez PWSZ w Pile: Akademii Młodych Odkrywców i Akademii Licealisty.

W 2011 roku zorganizował sesję popularnonaukową pt. "Maria Skłodowska-Curie a promieniotwórczość", związaną ze 100-leciem nadania tej wybitnej uczonej Nagrody Nobla. Poza tym bierze udział w realizacji projektów unijnych mających na celu zwiększenie kompetencji uczniów i studentów z zakresu nauk matematyczno-fizycznych np. As kompetencji, Zdobywcy czy Równy start.

"Moja działalność adresowana jest do wszystkich zainteresowanych pięknem fizyki (oraz nauki), a szczególnie do uczniów szkół różnego typu (podstawowe, gimnazja, licea, studenci szkół wyższych, itp.) oraz mieszkańców Piły i regionu" - wyjaśnia kandydat.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023