Dr Rafał Garlacz - z przyrodą za pan brat

Jak wyglądali przodkowie dzisiejszych krów i pudli, jakich sztuczek używają zwierzęta, by nie paść ofiarą drapieżców i po co mrówki zakładają hodowlę grzybów - takimi informacjami dzieli się ze swoimi słuchaczami dr Rafał Garlacz, laureat nagrody Uniwersytetu Dzieci dla Wykładowcy Roku. Kandydat walczy o nagrodę - w kategorii Naukowiec - w IX edycji konkursu Popularyzator Nauki, organizowanego przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dr Rafał Garlacz na co dzień pracuje w Muzeum Zoologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się popularyzowaniem nauki, a w szczególności wiedzy przyrodniczej, prowadzi zajęcia dla przedszkolaków, uczniów, maturzystów, studentów oraz osób dorosłych. W ramach Uniwersytetu Dzieci prowadzi warsztaty np. o tym, czy „gorące plamy bioróżnorodności” są naprawdę ciepłe, czy pszczoły mają słodkie życie albo czy człowiek może stworzyć organizm doskonały. Uczestniczące w innych jego warsztatach dzieci mogły też dowiedzieć się, kto rządzi w mrowisku, czy mrówki grzybiarki muszą studiować rolnictwo albo czy pancernik potrzebuje wizy do USA.

"W Polsce występuje ponad 100 gatunków mrówek - na stronie Uniwersytetu Dzieci zapowiada jedno ze swoich spotkań dr Garlacz. - Na świecie liczba ta przekracza 12 000 gatunków. Mrówki są owadami, które żyją w koloniach i dlatego nazywamy je owadami społecznymi. Rodzina mrówcza może składać się nawet z kilkunastu milionów osobników. Obserwując pracę w mrowisku można odnieść wrażenie, że wszystko odbywa się w sposób chaotyczny i nieuporządkowany. W rzeczywistości jednak jest dokładnie na odwrót. Każde zachowanie mrówek jest kontrolowane a poszczególne prace wykonują przeznaczone do tego osobniki".

Podczas spotkań z dr. Garlaczem dzieci odbywają wycieczki i na własne oczy przekonują się, czy jest bioróżnorodność w lesie. Na wykładach o wędrówkach zwierząt dzieci odwiedzają Muzeum Zoologiczne UJ i z bliska przyglądają się zwierzętom, o których mowa podczas warsztatów. Podczas warsztatów o mrówkach z kolei dzieci dostają zadanie, by organizować się w jedną wielką rodzinę mrówczą i podjąć wszystkie prace, które wykonują prawdziwe mrówki w gnieździe.

Jak wyjaśnia Natalia Iwan, dyrektor oddziału Fundacji Uniwersytetu Dzieci w Krakowie, kandydat "ma umiejętność przekazywania wiedzy naukowej w przystępny i jednocześnie inspirujący sposób, który zachęca do poszerzania swojej wiedzy o świecie". Jak zaznaczono w zgłoszeniu, dr Garlacz odbywał liczne podróże naukowe do Ameryki Południowej, m.in. do Ekwadoru, Peru i ma dużą wiedzę o świecie przyrody. Spotkania z kandydatem cieszą się dużym zainteresowaniem. Fundacja Uniwersytetu Dzieci przyznała dr. Garlaczowi nagrodę Wykładowcy Roku 2012/13.

Oprócz prowadzenia wykładów dr Garlacz zajmuje się tworzenie wystaw i prowadzenie imprez. Od 2004 organizuje prezentacje Muzeum Zoologicznego UJ na Festiwalu Nauki w Krakowie, a od 2006 organizuje udział swojej instytucji w Nocy Muzeów, a także prezentację muzeum na Dniach Owada na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Kandydat na swoim koncie ma również organizację wystawy w Ekwadorze o bioróżnorodności Andów, a także wystawę "10 lat badań bioróżnorodności Andów Muzeum Zoologicznego UJ".

PAP - Nauka w Polsce

lt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    National Geographic Polska: im lepiej rozumiemy świat, tym skuteczniej możemy o niego zadbać

  • Fot. materiały prasowe

    Redakcja Pulsara traktuje naukę jako żywy twór

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera