
Znalezione w Gwatemali skarby Majów, które odnaleźli archeolodzy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, znajdują się na liście 100 nowych największych odkryć nauki na świecie – według rankingu, sporządzonego przez amerykański magazyn „Time”.
Prestiżowy amerykański magazyn wydał książkę zatytułowaną „100 New Scientific Discoveries”. Uwzględniono w niej najważniejsze współczesne odkrycia w takich dziedzinach, jak kosmos, technologia, genetyka, chemia, fizyka, medycyna, Ziemia, zoologia i właśnie archeologia.
W rozdziale poświęconym najważniejszym współczesnym odkryciom archeologicznym wyróżniono badania nad kulturą Majów w Nakum (Gwatemala), prowadzone przez Instytut Archeologii UJ w Krakowie. Tekst został zilustrowany dużą liczbą fotografii z tego stanowiska.
Wykopaliska na położonym w środku gwatemalskiej dżungli stanowisku rozpoczęły się w 2006 roku z inicjatywy dra Jarosława Źrałki z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Jagiellońskiego i mgr. Wiesława Koszkula (obecnie KUL, wcześniej Instytut Archeologii UJ).
W trakcie tych badań w dawnym ośrodku kultury Majów odkryto nieobrabowany grobowiec królewski (datowany na VII/VIII wiek), zawierający bardzo bogate wyposażenie. Był to pierwszy grobowiec królewski, na który natrafiono w Nakum. Datowano go na przełom VII i VIII wieku n.e., a więc na czasy bujnego rozkwitu cywilizacji Majów. Znajdował się tam jadeitowy pektorał (napierśnik, rodzaj biżuterii) z tekstem hieroglificznym, wspominającym imię wcześniej nieznanego władcy Majów oraz naczynie z przedstawieniem tańczącego boga kukurydzy (jednego z najważniejszych bóstw Majów).
Podczas ostatnich badań w bieżącym roku archeolodzy odkryli w Nakum obiekty służące m.in. do obserwacji astronomicznych, kompleks mieszkalny oraz boisko do gry w piłkę.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe UJ, kolejna wyprawa do dawnego miasta Majów ma wyruszyć w marcu 2014 roku. Krakowscy archeolodzy planują również rozpocząć zupełnie nowe badania w południowej Gwatemali.
Zdjęcia prezentujące prace wykopaliskowe oraz odkryte w Gwatemali skarby można obejrzeć na stronie Instytutu Archeologii UJ: www.nakum.pl
PAP - Nauka w Polsce
szl/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.