Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
21.06.2013 aktualizacja 21.06.2013

Humaniści mogą już ubiegać się o granty z Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki

Humaniści mogą już ubiegać się o finansowanie projektów badawczych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki (NPRH). Zgłoszenia przyjmowane są do końca lipca – poinformowało w czwartek Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Dotychczas humaniści otrzymali z NPRH już blisko 200 mln zł. Na realizację trzeciej edycji konkursu MNiSW przeznaczyło 80 mln zł.

Konkursy przeprowadzane w ramach programu są skierowane m.in. do uczonych podejmujących prace dokumentacyjne, edytorskie i badawcze o kluczowym znaczeniu dla dziedzictwa i kultury narodowej; polskich i zagranicznych naukowców realizujących projekty naukowe we współpracy międzyśrodowiskowej i interdyscyplinarnej; trzeci konkurs skierowany jest zaś do młodych humanistów.

W tegorocznej edycji NPRH pojawiły się nowe rozwiązania, dzięki którym będzie łatwiej starać się o dofinansowanie badań.

Jedną z wprowadzonych zmian, w module wspierającym młodych humanistów, jest zasada, że każdy, kto otworzy przewód doktorski może ubiegać się o finansowanie w ramach NPRH i zostać kierownikiem projektu. Poza tym podniesiono maksymalną wysokość kosztów pośrednich (np. dostęp do baz danych, obsługa techniczna, księgowość) – do 20 proc. (poprzednio 10 proc.).

"Każdy doktorant będzie mógł wystąpić o grant na sfinansowanie swojego autorskiego projektu naukowego realizowanego w ramach Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Mam nadzieję, że wprowadzenie tej zasady zachęci wielu młodych uczonych do ubiegania się o granty” – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka.

Niebawem w ramach NPRH zostanie ogłoszony konkurs w module upowszechniającym wyniki polskich badań humanistycznych w świecie.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki ustanowiono 5 listopada 2010 roku. NPRH to nie jedyne wsparcie dla badaczy z obszaru nauk humanistycznych. Badania prowadzone przez humanistów oraz staże podoktorskie dofinansowuje także Narodowe Centrum Nauki (NCN). Jak przypomniał resort nauki, w 2012 r. NCN przyznało projektom w grupie nauk humanistycznych, społecznych i o sztuce około 147 mln zł.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ krf/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022