Nauka dla Społeczeństwa

05.10.2022
PL EN
14.06.2013 aktualizacja 14.06.2013

XVIII Jarmark Archeologiczny i rekonstrukcja najazdu z 1233 r. w Kaliszu

Inscenizację najazdu wojsk Henryka Brodatego na Kalisz z 1233 roku będzie można zobaczyć w sobotę w Kaliszu (wielkopolskie) podczas XVIII Jarmarku Archeologicznego.

780 lat temu Henryk Brodaty, który był jednym z władców polskich czasów rozdrobnienia dzielnicowego, zajął Kalisz. Podczas walk kaliski gród został w znacznym stopniu spalony i zniszczony. Henryk Brodaty nie odbudował jednak zdobytego przez siebie grodu, lecz zbudował nowy na północ od poprzedniej siedziby. Organizatorzy zaplanowali dwukrotne przedstawienie rekonstrukcji historycznej najazdu - o godz. 16 i 17.30.

"Chcemy przypomnieć mieszkańcom o tym ważnym wydarzeniu. Nie będzie to gigantyczna inscenizacja. Po obu stronach konfliktu będzie w niej udział brało kilkanaście osób. Rozłożymy przed wjazdem do grodu obóz najeźdźców, a po drugiej znajdą się jego obrońcy i nastąpi starcie obu stron" - powiedział w rozmowie z PAP Marcin Magdziński z Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej.

Poza inscenizacją odwiedzający będą mogli zobaczyć życie średniowieczne oraz wysłuchać podczas warsztatów opowieści o okresie średniowiecza. "Przybliżymy turystom ten okres dziejów. Mam nadzieję, że będą to ciekawe opowieści o kulturze, ale też zbrojeniu i życiu codziennym. Ponadto turyści będą mieli możliwość sprawdzenia się w wielu rodzajach rzemiosła, będzie okazja do strzelenia z łuku, rzutu oszczepem. Zorganizujemy również wypożyczalnie strojów rycerza, żeby można było go przymierzyć. Naszym celem jest zaangażowanie uczestników jarmarku do aktywnego udziału w zabawie" – powiedział Magdziński.

Natomiast najmłodsi będą mieli okazję wcielić się w rolę archeologa. "Przygotowaliśmy zabawę w poszukiwanie skarbów, dzięki której chcemy przybliżyć pracę archeologów. Pokażemy ich warsztat pracy oraz narzędzia, jakie podczas niej wykorzystują. Później postaramy się zrekonstruować znalezione naczynie" – tłumaczy Magdziński.

XVIII Jarmark Archeologiczny odbywa się w ramach obchodów święta miasta.

PAp - Nauka w Polsce

mat/ mlu/ ura/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022