Na UW wykład o archeologii podwodnej

O archeologii morskiej z norweskiej perspektywy opowie w poniedziałek w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego prof. Marek Jasiński - pracownik naukowy i wykładowca Instytutu Archeologii i Studiów Religioznawczych norweskiego Uniwersytetu Nauki i Technologii w Trondheim (NTNU).

Prof. Jasiński jest archeologiem, autorem około 200 publikacji. Jego główne zainteresowania badawcze to średniowieczna i nowożytna archeologia europejskiej Arktyki, archeologia morska oraz archeologia konfliktów. Kierował projektami badawczymi w Norwegii, Rosji, Grecji, Argentynie, Meksyku, Zjednoczonych Emiratach Arabskich oraz Bułgarii.

Jak informują organizatorzy spotkania, w połowie lat 90. profesor prowadził badania wraku „Jednorożca” - były to jedne z pierwszych na świecie prac archeologicznych prowadzonych za pomocą zdalnie sterowanych robotów (ROV). W 2005 r. archeolodzy z NTNU pod kierunkiem prof. Jasińskiego rozpoczęli podwodne badania archeologiczne przy projekcie Ormen Lange. Prace te były jak do tej pory pierwszymi i jedynymi badaniami archeologicznymi prowadzonymi na głębokiej wodzie (ok. 170 m) przy pomocy zdalnie sterowanych robotów (ROV) z zachowaniem wszystkich standardów archeologicznych w zakresie metodyki.

W ostatnim czasie prof. Marek Jasiński prowadził interdyscyplinarny projekt „Bolesne Dziedzictwo: krajobraz kulturowy II wojny światowej w Norwegii. Fenomenologia, lekcje i systemy zarządzania". Obecnie jest jednym z głównych partnerów międzynarodowego projektu RECALL, członkiem Grupy Badawczej Terroscapes: Międzynarodowa Pamięć o Terrorach Totalitarnych i Ludobójstwie w Powojennej Europie w NIAS (Holandia) oraz członkiem grupy Badawczej Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów.

Wykład pt. „Archeologia morska – obszary i metodologie badań w perspektywie norweskiej” rozpocznie się 27 maja o godz. 17.00 w Instytucie Archeologii UW (Krakowskie Przedmieście 26/28). Profesor wystąpi na zaproszenie Zakładu Archeologii Podwodnej IA UW. Wstęp wolny.

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Poznań, 29.10.2024. Artefakty odnalezione podczas prac archeologicznych na Górze Przemysła zaprezentowane podczas konferencji prasowej w Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, 29 bm. (ad) PAP/Jakub Kaczmarczyk

    Monety, ostrogi, fragmenty włóczni na wystawie znalezisk archeologicznych z Zamku Królewskiego w Poznaniu

  • 23.06.2013. Zamek Żupny w Wieliczce. PAP/Stanisław Rozpędzik

    Małopolskie/ O identyfikacji wizualnej w dawnych wiekach - na wystawie w Wieliczce

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera