Nauka dla Społeczeństwa

30.09.2022
PL EN
18.04.2013 aktualizacja 18.04.2013

Zdjęcia z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na życzenie uczniów

Uczniowie i nauczyciele z całego świata - również z Polski - mogą zamówić sobie zdjęcia Ziemi wykonywane z pokładu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Od 23 do 26 kwietnia trwać będzie wiosenna kampania programu EarthKAM realizowana przez NASA.

Edukacyjny program EarthKAM (Earth Knowledge Acquired by Middle school students) realizowany przez amerykańską agencję kosmiczną NASA umożliwia społeczeństwu, szczególnie uczniom i nauczycielom, oglądanie Ziemi z perspektywy przestrzeni kosmicznej. Podczas misji EarthKAM uczniowie z całego świata mogą zamówić sobie zdjęcia konkretnych miejsc na Ziemi, nad którymi przelatywać będzie ISS. Obrazy z EarthKAM z poprzednich misji można znaleźć w archiwum programu.

"Udział w kampanii nie wiąże się z utratą cennego czasu lekcji" - wyjaśnił w przesłanym PAP komunikacie dr hab. Lech Mankiewicz z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie. Zaznaczył, że nauczyciele otrzymują kody, które mogą rozdać uczniom, a uczniowie przy użyciu tych kodów mogą zamówić zdjęcia z ISS po zajęciach, ze swoich domów.

Projekt EarthKAM ma zachęcać uczniów do zdobywania informacji z zakresu nauki o kosmosie, geografii, socjologii, matematyki czy sztuki. Pomysłodawczynią projektu jest dr Sally Ride, pierwsza Amerykanka, która znalazła się w przestrzeni kosmicznej. Program rozpoczęto w 1995 r. pod nazwą KidSat. Aparat fotograficzny KidSatu i EarthKAM (nazwę zmieniono w 1998 r.) aż pięciokrotnie towarzyszył lotom wahadłowców. W 2001 r. aparat zainstalowano na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Urządzenie jest już stałym elementem wyposażenia ISS i dzięki niemu realizowane są około cztery misje rocznie.

"Z kwietniową misją wiąże się specjalny konkurs na zdjęcia obszarów Ziemi, które uległy wyjątkowo silnej erozji pogodowej. Laureaci konkursu 17 maja wezmą udział w konferencji on-line z astronautą NASA. Konferencja odbędzie się o godz. 18 naszego czasu" - poinformował PAP dr hab. Lech Mankiewicz.

Nauczyciele w programie zarejestrować mogą się pod adresem: https://earthkam.ucsd.edu/

Szczegóły konkursu znajdują się na stronie internetowej

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022