Nauka dla Społeczeństwa

06.02.2023
PL EN
25.02.2013 aktualizacja 25.02.2013

Dziesięciu uczonych w finale konkursu FameLab

Dziesięciu uczonych znalazło się w finale drugiej polskiej edycji konkursu FameLab na naukowego idola. Nazwiska finalistów ogłoszono w sobotę w Centrum Nauki Kopernik. Zwycięzcę jury wyłoni 11 maja.

FameLab przypomina znane na całym świecie konkursy talentów. Jednak zamiast piosenkarzy, tancerzy czy ekwilibrystów w szranki stają fizycy, inżynierowie, biotechnolodzy i inni badacze z dziedziny nauk ścisłych. Uczeni biorący udział w konkursie mają trzy minuty, żeby w sposób zrozumiały opowiedzieć o jednym ważnych zagadnień badawczych.

Z grona 25 półfinalistów, którzy w sobotę zaprezentowali się w Centrum Nauki Kopernik, jury wybrało 10 finalistów. Wśród nich znaleźli się: Artur Franczuk, Igor Zubrycki, Adam Gągol, Magdalena Jagielska, Maciej Jasiński, Piotr Konieczny, Grzegorz Kreiner, Magdalena Richter, Marcin Stolarski, Klaudia Szklarczyk-Smolana.

Laureatów konkursu wyłoniło jury, w którym znaleźli się: światowej sławy astrofizyk - prof. Marek Abramowicz; kulturoznawca - dr Jacek Wasilewski; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki - Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta - Piotr Najsztub oraz zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu - Monika Koperska.

Kandydaci mają teraz ponad dwa miesiące, by przygotować finałową prezentację. W tym czasie wezmą udział w dwudniowych zajęciach z komunikacji naukowej i prezentacji scenicznej.

11 maja z grona finalistów jury wyłoni polskiego naukowego idola, który weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii. Otrzyma także nagrodę pieniężną: 30 tys. zł na cele naukowe i 5 tys. zł na dowolne wydatki.

Do udziału w drugiej polskiej edycji konkursu zgłosiło się ponad 60 osób. Reprezentowali oni np. Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, toruńskie Centrum Astronomiczne i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, politechniki, akademie medyczne i uniwersytety z całej Polski.

Konkurs FameLab został wymyślony w 2005 r. w Wielkiej Brytanii przez organizatorów Cheltenham Science Festival. Obecnie przeprowadzany jest w 27 krajach świata - w Europie, Afryce, Azji i obu Amerykach. Jego polską edycję po raz drugi organizują British Council i Centrum Nauki Kopernik.

Na całym świecie udział w konkursie wzięło już prawie 4 tysiące naukowców. Zwyciężczyni pierwszej polskiej edycji konkursu Monika Koperska podczas światowego finału w Wielkiej Brytanii zajęła drugie miejsce oraz zdobyła nagrodę publiczności.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ malk/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023