Dzieci urodzone przez cesarskie cięcie są nieco bardziej narażone na nadwagę i otyłość w przyszłości niż ich rówieśnicy urodzeni drogą naturalną – wynika z analizy badań, które łącznie objęły ponad 200 tys. osób.
Informację na ten temat zamieszcza pismo „Journal of Obesity”.
Jak podkreśla współautor pracy prof. Jianmeng Liu z Centrum Nauk o Zdrowiu na Uniwersytecie w Pekinie, wyniki tych badań nie dowodzą jeszcze, że cesarskie cięcie powoduje u dzieci predyspozycje do tycia, ale istnienie tej zależności warto mieć w pamięci, ze względu na coraz większą popularność tej metody rozwiązywania ciąży.
We wcześniejszych badaniach poród przez cesarskie cięcie został powiązany z wyższym ryzykiem różnych problemów zdrowotnych u dzieci, takich jak astma, alergie czy cukrzyca. Jednak prace dotyczące jego związku z większymi predyspozycjami do nadwagi czy otyłości u potomstwa nie dały jednoznacznej odpowiedzi, przypomina prof. Liu.
Jego zespół przeanalizował wyniki uzyskane w dziewięciu badaniach na temat związku cesarskiego cięcia z większymi skłonnościami potomstwa do tycia w okresie dzieciństwa (od 3. do 8. roku życia), dojrzewania (od 9 do 18. roku życia) oraz dorosłości (od 19. roku życia). Łącznie, udział w nich wzięło ponad 200 tys. osób. W większości badań w analizie uwzględniono masę dziecka po narodzinach, gdyż może ona mieć wpływ na predyspozycje do tycia w przyszłości.
Okazało się, że osoby urodzone poprzez cesarskie cięcie miały o 33 proc. wyższe ryzyko nadwagi lub otyłości w porównaniu z osobami, które urodziły się w sposób naturalny. W dzieciństwie było ono wyższe o 32 proc., w okresie nastoletnim o 24 proc., a w wieku dorosłym o 50 proc.
Dr Liu zaznacza, że wzrost ryzyka był umiarkowany, ale utrzymywał się aż do wieku dorosłego.
Zdaniem autorów pracy, ich wyniki są istotne z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ epidemia otyłości przybiera na sile, a w ostatnim czasie w wielu krajach porody poprzez cesarskie cięcie stają się coraz bardziej popularne. Na przykład, w USA jedno na cztery dzieci rodzi się w ten sposób. A zgodnie z danymi Centrów Kontroli i Prewencji Chorób w Atlancie, blisko 70 proc. dorosłej populacji USA ma nadwagę lub otyłość i niemal jedna piąta dzieci w wieku 6-11 lat jest otyłych.
Według dr. Liu istnieją obawy, że część ciąż jest rozwiązywana przez cesarskie cięcie niepotrzebnie, a jeśli weźmie się pod uwagę potencjalny negatywny wpływ tego rodzaju porodu na zdrowie potomstwa praktyka ta powinna zostać ograniczona.
“W praktyce klinicznej potencjalne negatywne skutki cesarskiego cięcia powinny być brane pod uwagę przez personel medyczny, a gdy jest to możliwe powinno unikać się porodu przez cesarskie cięcie z wyboru pacjentki, jeśli nie ma do niego wskazań lekarskich” – tłumaczy dr Liu agencji Reuters.
Naukowcy nie są pewni, dlaczego poród przez cesarskie cięcie może wpływać na predyspozycje do otyłości.
Możliwe, że ma to związek z mikroflorą bakteryjną w drogach rodnych matki, z jaką dzieci urodzone tą metodą nie stykają się. Kontakt z tymi bakteriami jest niezbędny, aby w organizmie dziecka (m.in. w układzie pokarmowym) rozwinęła się prawidłowa mikroflora bakteryjna.
Coraz więcej badań sugeruje, że skład bakterii zasiedlających nasze jelita ma ogromny wpływ na przemianę materii, w tym na proces przetwarzania i wchłaniania składników pokarmowych, przypomina dr Liu.
Ponadto, kobiety, które rodzą dzieci poprzez cesarskie cięcie znacznie rzadziej karmią je piersią, co również może zwiększać predyspozycje potomstwa do tycia. Z badań wynika również, że ten typ porodu wiąże się z niższym stężeniem w krwi pępowinowej dziecka hormonów regulujących masę ciała. (PAP)
jjj/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.