Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
18.11.2012 aktualizacja 18.11.2012

Chorzy na cukrzycę częściej mają zaburzenia słuchu

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Chorzy na cukrzycę częściej niż osoby bez tej choroby cierpią na zaburzenia słuchu i jest to niezależne od ich wieku czy narażenia na hałas – wynika z pracy na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” (JCEM).

Zdaniem autorów artykułu wyniki te wskazują, że pacjenci z cukrzycą powinni być już w młodszym wieku poddawani badaniom oceniającym słuch. Gdyż wczesna diagnoza i zastosowana terapia mogą zapobiec takim skutkom upośledzenia słuchu, jak depresja czy demencja, czyli pogorszenie sprawności intelektualnej.

Naukowcy japońscy z Uniwersytetu Niigata razem z kolegami z kilku innych japońskich ośrodków naukowych przeprowadzili tzw. metaanalizę wyników 13 badań, w których udział wzięło łącznie ponad 20 tys. pacjentów. U niemal 7,4 tys. z nich stwierdzono ubytek słuchu.

Zastosowano w tym celu tzw. audiometrię tonalną, która ocenia próg słyszenia i na tej podstawie rodzaj oraz stopień upośledzenia zmysłu słuchu.

"Wyliczyliśmy, że wśród osób z cukrzycą uszkodzenie słuchu występuje ponad dwukrotnie częściej niż wśród osób bez tego schorzenia" - komentuje główny autor pracy Chika Horikawa z Uniwersytetu Niigata.

Związek ten był niezależny od wieku pacjentów (upośledzenie słuchu było wręcz częstsze u młodszych diabetyków) oraz narażenia ich na hałas w środowisku.

Jak tłumaczy Horikawa, w trakcie rozwoju cukrzycy wysoki poziom glukozy we krwi może uszkadzać naczynia prążka naczyniowego (jest to część ślimaka w uchu wewnętrznym – PAP) oraz nerwy słuchowe, a przez zmniejszać zdolność odbioru dźwięków.

"Wyniki naszych badań sugerują, że chorzy na cukrzycę powinni przechodzić badania oceniające ubytek słuchu od wcześniejszego wieku niż osoby bez tego schorzenia" – ocenia badacz. Jego zdaniem pozwoliłoby to lepiej zapobiegać kilku problemom związanym z utratą słuchu, np. depresji i demencji.

Upośledzenie słuchu jest jednym z rzadziej wymienianych powikłań zdrowotnych cukrzycy, podobnie jak pogorszenie funkcji płuc. Najczęściej wśród komplikacji tej choroby wymienia się schorzenia układu sercowo-naczyniowego, niewydolność nerek, uszkodzenie siatkówki oka oraz neuropatię cukrzycową (tj. uszkodzenie nerwów obwodowych i autonomicznych), która leży u podłoża tzw. stopy cukrzycowej, będącej jedną z głównych przyczyn amputacji nóg.

Z powodu tak poważnych powikłań cukrzyca jest uważana za wielki problem zdrowia publicznego, gdyż liczba osób cierpiących na nią na całym świecie dramatycznie wzrasta. Obecnie szacuje się ją na 366 mln, a w 2030 r. może ona wzrosnąć do 500 mln. (PAP)

jjj/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024