Uczelnie i instytucje

W rankingu uczelni przoduje MIT, najlepsza polska uczelnia jest 398

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Pierwsze miejsce w tegorocznej edycji rankingu uczelni z 70 krajów, QS World University Rankings, zajął Massachusetts Institute of Technology (MIT) z USA. Najlepsza polska uczelnia, Uniwersytet Warszawski, znalazła się w końcu czwartej setki.

W edycji rankingu 2012/13 tuż za MIT uplasował się ubiegłoroczny zwycięzca, brytyjski University of Cambridge, i amerykański Harvard University. Również kolejne miejsca z pierwszej dziesiątki zdominowały naukowe ośrodki z Wysp Brytyjskich: University College London, University of Oxford i Imperial College London oraz amerykańskie: Yale University, University of Chicago, Princeton University i California Institute of Technology (Caltech).

Na listę trafiło tylko kilka szkół wyższych z Polski. Wśród nich najlepiej wypadł Uniwersytet Warszawski, który zajął 398 miejsce. Uczelnia ta awansowała wobec ubiegłego roku, kiedy to znalazła się w przedziale między miejsce 400 a 450. Do tego samego przedziału trafił teraz Uniwersytet Jagielloński (z ubiegłorocznego, 393 miejsca). W rankingu zmieściły się jeszcze Politechnika Warszawska i Uniwersytet Łódzki, plasujące się w ostatniej, siódmej setce.

\"Uniwersytet Warszawski przegonił w tym roku Jagielloński głównie dzięki poprawie proporcji między liczbą studentów oraz kadry, jak też dzięki punktom zebranym w kategorii +opinia środowiska akademickiego o uczelni+\" - tłumaczy Ben Sowter z Quacquarelli Symonds (QS) - firmy specjalizującej się w problemach edukacji wyższej, która zestawienie uniwersytetów tworzy od 2004 r. - Z wyjątkiem Uniwersytetu Warszawskiego w polskich uczelniach zauważa się spadek średniej liczby cytowań wykładowców, jak również liczby wykładowców i studentów z zagranicy, co odpowiada za 30 proc. oceny w rankingu\".

Ranking QS odzwierciedla jakość siedmiuset uczelni z 72 państw. Oceniano je, biorąc pod uwagę sześć głównych grup kryteriów. Najważniejsze z nich - opinia środowiska akademickiego o uczelni - decydowało o ocenie aż w 40 procentach. Liczyły się też opinie pracodawców, umiędzynarodowienie kadry i studentów, proporcje studentów i kadry oraz liczba cytowań przypadających na jednego wykładowcę. Na potrzeby rankingu ankietowano 46 tys. wykładowców i 28 tys. pracodawców.

Autorzy raportu podkreślają, że w tym roku - w porównaniu do lat poprzednich - uczelnie postawiły na umiędzynarodowienie i międzynarodową mobilność. Każda uczelnia z pierwszej setki przyjęła średnio niemal o jedna dziesiątą studentów zagranicznych więcej, niż w 2011 r. \"Niespotykane dotychczas zwiększenie skali naboru studentów zagranicznych odzwierciedla coraz silniejszą, globalną walkę o talenty\" - zauważa Ben Sowter z QS.

Wyniki rankingu ogłoszono na stronie www.topuniversities.com

PAP - Nauka w Polsce

zan/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Standerski: rząd podjął decyzję o przeznaczeniu 69,6 mln zł na budowę Fabryki AI

  • 22.03.2024. Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Marek Gzik. PAP/Leszek Szymański

    Gzik: atrakcyjne dla nauki będą zdrowie, odnawialne źródła energii i obronność

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera