
Amerykańscy naukowcy dowiedli, że ludzie, którzy czują się szanowani i akceptowani w otoczeniu mają wyższy poziom szczęścia. Wyniki opublikowano w "Psychological Science".
Badacze z University of California przeprowadzili szereg badań nad wpływem wysokiego statusu na poczucie szczęścia. Stwierdzili, że tylko wysoki status socjometryczny (oparty na szacunku i podziwie ze strony najbliższych ludzi) wpływa na zwiększenie subiektywnego dobrostanu człowieka. Wysoki status socjoekonomiczny, zależny od ilości posiadanych pieniędzy, nie wywoływał takiego efektu.
"Zainteresowaliśmy się tym pomysłem na badanie, ponieważ istnieją silne dowody, wskazujące na to, że wysoki status socjoekonomiczny nie zwiększa subiektywnego dobrostanu. Jednocześnie wiele teorii sugeruje, że wysoki status powinien wpływać na większe poczucie szczęścia" - wyjaśnia przyczyny przeprowadzenia badań Cameron Anderson.
Okazuje się, że ważniejsze niż pieniądze jest przekonanie człowieka o własnej pozycji społecznej, byciu akceptowanym i posiadaniu wpływu na innych ludzi.
Naukowcy wyjaśniają, dlaczego pieniądze nie dają szczęścia.
"Jednym z powodów, dla których pieniądze nie są w stanie kupić szczęścia jest fakt, że ludzie szybko przyzwyczajają się do nowego poziomu zarobków czy posiadanych dóbr. Możliwe, iż poczucie bycia szanowanym, wpływowym i zintegrowanym ze społeczeństwem to rzeczy, które się nigdy nie starzeją" - tłumaczy Anderson. (PAP)
ooo/ tot/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.