Uczeni z Modena University opublikowali wyniki pilotażowej terapii, w której leczyli osoby z rogówką uszkodzoną poprzez chemiczne lub termiczne poparzenia. <br /><br />
Wielu chorych nie widziało przez wiele lat. U jednego z pacjentów, który uległ poparzeniu w 1948 roku, uszkodzeniu uległy obie gałki oczne. Lekarzom udało się pobrać macierzyste komórki z niewielkiego, zdrowego fragmentu jednego oka i przywrócić mężczyźnie prawie normalną zdolność widzenia.
Włoscy lekarze wszczepiali komórki własne chorego, więc nie istniał problem odrzutu przeszczepu. Z takimi przeszkodami muszą się liczyć osoby, którym przeszczepiono rogówkę pochodzącą od dawcy. Według niezależnych ekspertów wyniki specjalistów z Włoch to bardzo duży sukces.
Technika, która przywraca wzrok chorym z uszkodzoną rogówką, nie jest na razie w stanie pomóc osobom z uszkodzonym nerwem wzrokowym lub siatkówką oraz osobom, które mają całkowicie uszkodzone oczy.MAT
PAP - Nauka w Polsce
krf/bsz
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.