<strong>Na uroczystość wręczenia nagród Nobla, 10 grudnia w Sztokholmie, obecni byli dwaj polscy studenci - laureaci międzynarodowego konkursu naukowego. </strong>Dostąpili oni również zaszczytu bycia gośćmi króla Szwecji na bankiecie organizowanym na cześć noblistów w ratuszu.
Aleksander Kubica z Uniwersytetu Warszawskiego i Wiktor Pilewski z Politechniki Poznańskiej wygrali we wrześniu pierwszą nagrodę w 21. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. W Paryżu oprócz 7 tysięcy euro otrzymali także zaproszenie na tegoroczne wręczenie nagród Nobla.
"Uczestniczymy w konferencjach noblistów, byliśmy na wykładach laureatów, zwiedziliśmy też Muzeum Nobla. Spotykamy się z innymi młodymi naukowcami. Wszystko jest tu świetnie zorganizowane" - powiedzieli PAP zadowoleni studenci.
Najważniejszym punktem programu była ceremonia wręczenia noblistom medali oraz dyplomów w sztokholmskiej filharmonii. Po niej, wieczorem, studenci wzięli udział w bankiecie w ratuszu.
"Mieliśmy lekcje savoir vivre'u, a nawet tańca. Wiemy już na przykład, jak wznieść toast. Niestety, na bankiet musieliśmy wynająć fraki za własne pieniądze, nie mogliśmy też zaprosić osób towarzyszących" - mówią studenci.
Kubica i Pilewski są jedynymi polskimi studentami, którzy wzięli udział w uroczystościach noblowskich. Do stolicy Szwecji na rozdanie Nobli przyjechali także wyróżniający się studenci m.in. z Australii, Danii, Japonii, Meksyku, Rosji czy Republiki Afryki Południowej. W grupie 25 młodych naukowców jest jeszcze studentka polskiego pochodzenia ze Szwajcarii.
"Organizując tydzień noblowski dla wybitnych studentów, chcemy pokazać, że w przyszłości to oni mogą być laureatami" - mówi Louise Loenndahl, opiekująca się młodymi gośćmi z ramienia szwedzkiego Stowarzyszenia Młodych Naukowców.
Aleksander Kubica nawet przez chwilę nie wątpi, że warto się o to starać. "Teraz jestem gościem, ale może za kilkadziesiąt lat będę bohaterem (uroczystości). Zwłaszcza że jedna z tegorocznych nagród Nobla została przyznana za wynalazek z optyki, czyli dziedziny, która jest mi bliska" - mówi.
Kubica pochodzi z Bystrej koło Bielska Białej i jest studentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Wiktor Pilewski jest ze Skępego koło Torunia, studiuje zaś na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej.
Wspólnie otrzymali nagrodę w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej za badania wtórnych ognisk spiralnych soczewek dyfrakcyjnych Fresnela. ZYS
PAP - Nauka w Polsce
kap
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.