Polscy studenci uczestnikami gali noblowskiej

<strong>Na uroczystość wręczenia nagród Nobla, 10 grudnia w Sztokholmie, obecni byli dwaj polscy studenci - laureaci międzynarodowego konkursu naukowego. </strong>Dostąpili oni również zaszczytu bycia gośćmi króla Szwecji na bankiecie organizowanym na cześć noblistów w ratuszu.

Aleksander Kubica z Uniwersytetu Warszawskiego i Wiktor Pilewski z Politechniki Poznańskiej wygrali we wrześniu pierwszą nagrodę w 21. Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej. W Paryżu oprócz 7 tysięcy euro otrzymali także zaproszenie na tegoroczne wręczenie nagród Nobla.

"Uczestniczymy w konferencjach noblistów, byliśmy na wykładach laureatów, zwiedziliśmy też Muzeum Nobla. Spotykamy się z innymi młodymi naukowcami. Wszystko jest tu świetnie zorganizowane" - powiedzieli PAP zadowoleni studenci.

Najważniejszym punktem programu była ceremonia wręczenia noblistom medali oraz dyplomów w sztokholmskiej filharmonii. Po niej, wieczorem, studenci wzięli udział w bankiecie w ratuszu.

"Mieliśmy lekcje savoir vivre'u, a nawet tańca. Wiemy już na przykład, jak wznieść toast. Niestety, na bankiet musieliśmy wynająć fraki za własne pieniądze, nie mogliśmy też zaprosić osób towarzyszących" - mówią studenci.

Kubica i Pilewski są jedynymi polskimi studentami, którzy wzięli udział w uroczystościach noblowskich. Do stolicy Szwecji na rozdanie Nobli przyjechali także wyróżniający się studenci m.in. z Australii, Danii, Japonii, Meksyku, Rosji czy Republiki Afryki Południowej. W grupie 25 młodych naukowców jest jeszcze studentka polskiego pochodzenia ze Szwajcarii.

"Organizując tydzień noblowski dla wybitnych studentów, chcemy pokazać, że w przyszłości to oni mogą być laureatami" - mówi Louise Loenndahl, opiekująca się młodymi gośćmi z ramienia szwedzkiego Stowarzyszenia Młodych Naukowców.

Aleksander Kubica nawet przez chwilę nie wątpi, że warto się o to starać. "Teraz jestem gościem, ale może za kilkadziesiąt lat będę bohaterem (uroczystości). Zwłaszcza że jedna z tegorocznych nagród Nobla została przyznana za wynalazek z optyki, czyli dziedziny, która jest mi bliska" - mówi.

Kubica pochodzi z Bystrej koło Bielska Białej i jest studentem Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych Uniwersytetu Warszawskiego. Wiktor Pilewski jest ze Skępego koło Torunia, studiuje zaś na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej.

Wspólnie otrzymali nagrodę w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej za badania wtórnych ognisk spiralnych soczewek dyfrakcyjnych Fresnela. ZYS

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Polka zdobywczynią nagrody dla europejskich wynalazców i nagrody publiczności

  • 27.05.2024. Prof. Paweł Rowiński. PAP/Leszek Szymański

    M. Mrówczyńska: wybór prof. Rowińskiego na szefa ALLEA to wyróżnienie dla polskiego środowiska

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera