Nauka dla Społeczeństwa

04.07.2022
PL EN
20.09.2018 aktualizacja 20.09.2018

Dr hab. Aneta Ptaszyńska zwyciężyła w 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Dr hab. Aneta Ptaszyńska z UMCS w Lublinie zwyciężyła w 9. edycji konkursu „Innowacja jest Kobietą”. Wyróżnienie specjalne otrzymała dr Maria Kurańska z Politechniki Krakowskiej – poinformowała Fundacja Kobiety Nauki - Polska Sieć Kobiet Nauki, organizator konkursu.

W konkursie mogły wziąć udział badaczki i wynalazczynie, które były autorkami lub współautorkami innowacyjnego rozwiązania technologicznego lub koncepcji wdrożenia już opracowanego rozwiązania.

Konkurs stanowi jedną z form promowania przez Fundację osiągnięć kobiet w sektorze naukowo-badawczym. Nagrodą w konkursie jest promocja zwycięskiego wynalazku podczas Międzynarodowych Targów „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty” IENA 2018 w Norymberdze.

Tegoroczna zwyciężczyni, dr hab. Ptaszyńska, reprezentantka Uniwersytetu Marii Curie–Skłodowskiej, zaprezentowała metodę na leczenie infekcji grzybiczej oraz wspomaganie układu odpornościowego pszczół przez wzbogacenie diety zimowej owadów przez bakterie z rodzaju Lactobacillus.

Specjalnym wyróżnieniem został zaś nagrodzony wynalazek przedstawiony przez dr Marię Kurańską z Politechniki Krakowskiej. Jak wyjaśnili organizatorzy, przedmiotem innowacji jest lekka i odporna na pleśnie pianka poliuretanowa, która powstaje przy użyciu odpadu komunalnego - zużytego oleju. Dzięki wynalazkowi taki olej zamiast zatykać komunalne instalacje kanalizacyjne, może być użytkowany przemysłowo jako materiał ocieplający.

Laureatki zostały wyłonione przez komisję konkursową, w skład której wchodziły członkinie zarządu fundacji.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022