Nauka dla Społeczeństwa

29.03.2024
PL EN
15.07.2004 aktualizacja 15.07.2004

Wlew atlantyckiej wody odświeżył Bałtyk

Polskie morze otrzymało w ostatnich miesiącach potężną dawkę świeżej wody atlantyckiej z Morza Północnego. Znacznie poprawiło to sytuację Bałtyku - mówi prof. Stanisław Massel z Instytutu Oceanologii PAN http://www.iopan.gda.pl/

Bałtyk jest małym, płytkim, półzamkniętym morzem. Wpadające do niego liczne rzeki niosą ogromne ilości słodkiej wody - w rezultacie stopień jego zasolenia jest niewielki.

\"Dla podtrzymania zdrowego stanu ekosystemu Bałtyku niezbędne jest zasilanie w wodę słoną, dobrze natlenioną, niosącą duże ilości biogenów\" - mówi prof. Massel.

Jak zaznacza, owe korzystne dla Bałtyku wielkie wlewy wody z Morza Północnego występują sporadycznie i są trudne do prognozowania.

Duże wlewy pojawiają się średnio co 4-5 lat i występują najczęściej późną jesienią lub zimą. Natomiast w okresie 1983-2004 wlewy zdarzały się co 10 lat.

Ostatni duży wlew, o objętości ponad 200 km sześciennych wody, którego skutki są widoczne do dziś, miał miejsce miedzy grudniem 2002 a sierpniem 2003 roku.

Był on śledzony przez statki badawcze Szwecji, Niemiec, Rosji i Finlandii oraz statek Instytutu Oceanologii PAN - \"Oceanię\".

Dno Bałtyku jest bardzo skomplikowane. Tworzy je system basenów odgrodzonych licznymi płyciznami i łączących się ze sobą tylko wąskimi rynnami.

Polskie badania koncentrowały się w rejonie Rynny Słupskiej - jednej z najważniejszych dróg \"transportu\" słonej wody atlantyckiej w rejon środkowego Bałtyku - z Basenu Bornholmskiego do Basenów Gotlandzkiego i Gdańskiego.

Jak mówi prof. Massel, w odróżnieniu od poprzednich wlewów ten ostatni był dość nietypowy.

\"Temperatura wody napływającej z Morza Północnego była bardzo niska - około minus 2 st. C i silnie kontrastowała z wodą bałtycką, mającą w warstwie przydennej wyjątkowo wysoką temperaturę, plus 11-12 st. C\" - zaznacza naukowiec.

Wlewająca się słona woda, cięższa od bałtyckiej, rozprzestrzeniała się w warstwach przydennych w poszczególnych basenach niosąc ozdrowieńczy tlen i biogeny.

\"Przyczyniła się do znacznego odświeżenia Bałtyku\" - zwraca uwagę prof. Massel.

* Nauka w Polsce - Andrzej Markert *

15 lipca 2004

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Zapisz się na newsletter
Copyright © Fundacja PAP 2024