Nauka dla Społeczeństwa

16.04.2024
PL EN
02.01.2024 aktualizacja 02.01.2024

Posiadanie zwierzęcia domowego jest dobre dla mózgu

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Samotne osoby w wieku co najmniej 50 lat, które mają w domu zwierzę, wolniej tracą zdolności poznawcze. Szczególnie dotyczyło to pamięci werbalnej i mowy - wykazano w badaniach.

Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu im. Sun Jat-sena sprawdzili, w jaki sposób posiadanie domowego zwierzęcia wpływa na niektóre zdolności poznawcze dojrzałych i starszych osób. W tym celu sprawdzili pamięć werbalną i płynność mowy u prawie 8 tys. ochotników w wieku od 50 lat (średnio 66 lat).

Na podstawie tych wskaźników obliczyli tzw. inteligencję werbalną.

Jak się okazało, posiadanie w domu pupila wiązało się z lepszymi wartościami wszystkich trzech parametrów. Jednak dotyczyło to wyłącznie osób żyjących samotnie - w przeciwnym razie posiadanie zwierzęcia nie miało znaczenia.

"W naszym prospektywnym badaniu kohortowym przeprowadzonym wśród osób starszych, mieszkających samotnie, posiadanie zwierzęcia wiązało się z wolniejszym pogarszaniem się pamięci werbalnej, płynności mowy i inteligencji werbalnej. Nie dotyczyło to jednak uczestników żyjących z kimś" – piszą naukowcy w publikacji, która ukazała się w piśmie "JAMA Network Open".

"Posiadanie zwierzęcia całkowicie równoważyło negatywne związki między życiem samemu i ubytkami w tych wszystkich wskaźnikach. Wyniki te wskazują, że posiadanie pupila może samotnym osobom starszym przynosić korzyści w obszarze pamięci werbalnej i płynności mowy. Randomizowane badania kliniczne pozwolą ocenić, czy zwierzę w domu spowalnia spadek zdolności poznawczych u samotnych dorosłych" – kontynuują. (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024