Uczelnie i instytucje

Minister nauki: myślę, że w styczniu będą gotowe wyniki audytów NCBiR

Warszawa, 20.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej i przedstawienia członków kierownictwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. PAP/Andrzej Lange
Warszawa, 20.12.2023. Minister nauki Dariusz Wieczorek podczas konferencji prasowej i przedstawienia członków kierownictwa Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. PAP/Andrzej Lange

Musi być pełny audyt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; myślę, że wyników można spodziewać się w styczniu. Trzeba także przeprowadzić procedurę, żeby NCBiR znalazło się w strukturze Ministerstwa Nauki; chcemy, by stało się to szybko - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister nauki Dariusz Wieczorek.

Minister zapowiedział, że w pierwszej kolejności zajmie się sprawami budżetowymi. "Ustawa jest już w Sejmie, ale jej przygotowanie było ogromnym wysiłkiem. Nakłady na naukę wzrosły o 7 mld zł. To najlepiej pokazuje, jakie jest podejście tego rządu do nauki, myślę więc, że dużo się też w tym zakresie zmieni" - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą" minister.

"Oczywiście całe kierownictwo resortu nie mówi jednym głosem, trzeba natomiast zawsze gdzieś szukać kompromisu. Bez tego nie da się podzielić tych dodatkowych 7 mld zł" - zastrzegł. "Mamy też ambicje, by w pierwszym okresie dokonać oceny reformy Gowina (tzw. Konstytucja dla nauki – red.) i tego co działo się w ostatnich latach. Chcemy zobaczyć, co nie zadziałało, gdzie są problemy i próbować to prostować. Zależy nam, by zwiększać efektywność polskiej nauki" - zaznaczył Wieczorek.

Podkreślił, że konieczny jest pełny audyt Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. "Jest zagrożenie, że instytucja utraci certyfikat unijny. Rozmawiamy w tej sprawie z Komisją Europejską i robimy wszystko, by tak się nie stało. Myślę, że wyniku audytów można spodziewać się w styczniu" - powiedział. Dodał, że "trzeba przeprowadzić procedurę, żeby NCBiR znalazło się w strukturze Ministerstwa Nauki. "Chcemy, by stało się to szybko" - wskazał.

Zapytany o wyborcze zapowiedzi Trzeciej Drogi dotyczące tzw. akademików za złotówkę stwierdził, że wymagałoby to zmiany całego systemu finansowania w tym obszarze. "Najpierw trzeba doprowadzić do sytuacji, by te akademiki były. A później można się zastanawiać, jak powinny być finansowane i ile student powinien za nie płacić" - zaznaczył. Zapowiedział, że konkrety w tej sprawie mogą zostać przedstawione jeszcze w tym roku. "Poprosiłem o weryfikację planów inwestycyjnych, każda z uczelni dostanie środki na remonty swoich domów studenckich do wykorzystania w 2024 r." - powiedział.

Minister odniósł się także do nowo otwartych uczelni medycznych. "Tutaj musi dojść do weryfikacji, sprawdzenia, jak przebiegał proces decyzyjny i jak były przyznawane na nie pieniądze. Musimy być pewni, że leczą nas ludzie, którzy się na tym znają, mają za sobą odpowiednie praktyki i widzieli ciało ludzkie. Będziemy to weryfikować" - zapewnił.

Wieczorek zapowiedział, że zajmie się także m.in. reformą Polskiej Akademii Nauk w drugiej połowie roku, dyskryminacją kobiet na uczelniach oraz systemem kształcenia, stypendiów i finansowania doktorantów. "W parze ze zmianami musi iść wzrost wynagrodzeń na uczelniach. Te podwyżki będą, bo naukowcy otrzymają podwyżki w wysokości 30 proc." - dodał. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ sdd/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

  • Na zdjęciu dr hab. n. med. Andrzej Wojtyła. PAP/Tomasz Wojtasik. 12.06.2023

    Kalisz/ Andrzej Wojtyła ponownie rektorem Uniwersytetu Kaliskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera