Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
20.12.2023 aktualizacja 20.12.2023

Olsztyn/ W planetarium uruchomiono nowy system projekcyjny

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W olsztyńskim planetarium uruchomiono nowy system projekcyjny, który umożliwia widzom m.in. obserwowanie wnętrza mgławic i złożonych z kawałków lodu pierścieni Saturna. "Zmiana jest taka, jakbyśmy się przesiedli ze starego opla do nowego ferrari" - poinformowało planetarium.

Nowy system projekcyjny w olsztyńskim planetarium, RSA COSMOS, jest jednym z trzech najpopularniejszych na świecie systemów używanych przez planetaria. Pozwala on na pokazywanie m.in. Drogi Mlecznej i przestrzeni kosmicznej poza nią, wnętrza mgławic, czy wnętrza pierścieni Saturna. Pierwsze pokazy otwarte dla widzów zaplanowano na dzisiejsze popołudnie.

System ten umożliwia także projekcie filmów z innych dziedzin nauki, np. chemii, czy prezentacje przyrodnicze.

"Uczymy się tego systemu, bo to jest zupełna nowość, zupełnie inny system projekcyjny. Obrazowo możemy to przyrównać do jazdy starym oplem i zamiany go na najnowsze ferrari" - powiedziała dyrektor planetarium Magdalena Pilska-Piotrowska.

W ramach projektu związanego z zakupem nowej aparatury olsztyńskie planetarium przeprowadziło jeszcze szereg zmian w drugim obiekcie - obserwatorium astronomicznym przy ul. Żołnierskiej. Na podwórzu przed budynkiem zorganizowano tam "Ogród Kopernika". Umieszczono w nim repliki przyrządów astronomicznych Kopernika. "Będziemy się starali tam uczyć, jak Kopernik mógł obserwować niebo, używając prostych, antycznych przyrządów" - powiedziała Pilska-Piotrowska.

Kolejną nowością w olsztyńskim obserwatorium jest organizowana właśnie doświadczalnia Kopernika. "Będzie w niej wiele eksponatów, dzięki którym będziemy mogli zrozumieć wszechświat Kopernika, układ słoneczny takim, jakim go pojmowano, gdy Kopernik chodził do szkoły i takim, jakim był po jego rewolucji. Nauczymy się tam doświadczać i patrzeć na rewolucję kopernikańską innymi oczyma" - mówiła Pilska-Piotrowska. Doświadczalnia ma być udostępniona dla widzów na początku przyszłego roku.

W obserwatorium urządzono także "Gabinet materii kosmicznej", czyli nową aranżację wystawy kolekcji meteorytów. Ta wystawa jest obecnie aranżowana.

Olsztyńskie planetarium jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez turystów miejsc w Olsztynie – dotąd w 2023 r. placówka sprzedała 92 tys. biletów.

Gmach olsztyńskiego planetarium czeka w bliskiej perspektywie kompleksowy remont. W sąsiednim, w którym działa jedna z bibliotek, powstanie habitat księżycowy. (PAP)

Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024