Nagroda Naukowa Samorządu Województwa Wielkopolskiego dla prof. Teofila Jesionowskiego

09.06.2022. Rektor Politechniki Poznańskiej Teofil Jesionowski. PAP/Radek Pietruszka
09.06.2022. Rektor Politechniki Poznańskiej Teofil Jesionowski. PAP/Radek Pietruszka

Rektor Politechniki Poznańskiej prof. Teofil Jesionowski został tegorocznym laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego - poinformował w środę wielkopolski urząd marszałkowski.

Nagroda od 2021 r. jest przyznawana przedstawicielom świata nauki związanym z regionem lub prowadzącym badania dotyczące województwa. Wartość wyróżnienia dla laureata indywidualnego wynosi maksymalnie 25 tys. zł, 30 tys. zł w przypadku zespołu dwuosobowego i 40 tys. zł w przypadku zespołu naukowców. W danym roku przyznawana jest jedna nagroda.

Jak podano w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, w tegorocznej edycji nagrodę przyznano rektorowi Politechniki Poznańskiej prof. dr. hab. inż. Teofilowi Jesionowskiemu. "Tematem wiodącym w naukowej działalności profesora Teofila Jesionowskiego są zielone i nowoczesne technologie materiałowe do zastosowań w medycynie, ochronie środowiska i przemyśle konstrukcyjnym. Od 2020 roku pełni on funkcję rektora Politechniki Poznańskiej, jest członkiem korespondentem PAN oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Chemicznego" - podano w komunikacie.

Laureat, w czasie środowego wręczenia wyróżnienia, podziękował wszystkim, którzy "przyczynili się do tego sukcesu". "Ta nagroda jest dla mnie ogromnym wyróżnieniem. Praca naukowa wymaga współpracy, laureat nie jest przecież sam. To zespół buduje potencjał naukowy i dlatego moją największą dumą są współpracownicy. Chciałbym jeszcze podkreślić rolę Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu w tym, jak wspiera działalność naukową. Jestem też przekonany, że edukacja i nauka mogą służyć rozwojowi naszego kraju; my jesteśmy przecież po to, żeby służyć społeczeństwu" - powiedział rektor.

Cytowany w komunikacie marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak zaznaczył, że nagroda ma podkreślić szacunek samorządu dla nauki i "w pewien sposób zapowiadać współpracę regionu ze środowiskiem naukowym".

"My tę relację nawiązujemy od lat, ale chcemy ją rozwijać. Korzystaliśmy już niejednokrotnie z podpowiedzi przedstawicieli środowiska naukowego, budując chociażby strategię dla województwa, konsultowaliśmy też różne dokumenty, które tego wymagały. Mam jednak ciągle niedosyt, że nie do końca wykorzystujemy potencjał, który ma wielkopolska nauka. Staramy się też wspierać środowiska naukowe, dysponując funduszami europejskimi" - powiedział marszałek.

Pierwszą Nagrodę Naukową Samorządu Województwa Wielkopolskiego w 2021 r. przyznano dr. hab. prof. UMP Piotrowi Rzymskiemu z Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. W 2022 roku nagrodę otrzymał biochemik, biolog molekularny i genetyk prof. Hieronim Jakubowski.

Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać radni wielkopolskiego sejmiku oraz rektorzy szkół wyższych. W kapitule konkursu zasiadają przedstawiciele 13 wielkopolskich uczelni publicznych oraz przedstawiciel Komisji Edukacji i Nauki Sejmiku Województwa Wielkopolskiego, a także przedstawiciel marszałka województwa. (PAP)

autor: Szymon Kiepel

szk/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: Wikipedia/ domena publiczna. Fot. Tadeusz Rolke

    20 lat temu zmarł Stefan Swieżawski – filozof, świecki audytor na II Soborze Watykańskim

  • Siedziba główna Open AI w San Francisco, Kalifornia (USA) - widok z okna. EPA/JOHN G. MABANGLO

    Polak głównym naukowcem w OpenAI

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera