Semaglutyd może zmniejszać stan zapalny, działając na mózg

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Podawane myszom zastrzyki semaglutydu zmniejszają stan zapalny, działając na ich mózgi – informuje pismo „Cell Metabolism”.

Semaglutyd naśladuje działanie hormonu jelitowego zwanego GLP-1. Hormon ten zwykle uwalniany jest po jedzeniu - zmniejsza apetyt, daje uczucie sytości i pobudza wydzielanie insuliny, kolejnego hormonu biorącego udział w regulacji poziomu cukru we krwi. Dlatego semaglutyd, pod nazwami Ozempic oraz Wegovy, znalazł zastosowanie najpierw w leczeniu cukrzycy, a później również otyłości.

Wyniki wcześniejszych badań wskazują, że ta klasa leków może dawać szersze korzyści medyczne, na przykład zmniejszać ryzyko zawału serca w większym stopniu, niż można by się spodziewać na podstawie samego efektu utraty wagi.

Kilka badań sugerowało, że semaglutyd nie tylko powoduje utratę wagi, ale także łagodzi stan zapalny, obniżając na przykład poziom związku zwanego białkiem C-reaktywnym (CRP) we krwi. Jednak otyłość również jest powiązana ze stanem zapalnym, dlatego wpływ semaglutydu na CRP mógłby być po prostu skutkiem ubocznym utraty wagi u osób, a nie wynikać ze zmniejszającego stan zapalny działania leku.

Profesor Daniel Drucker z Uniwersytetu w Toronto w Kanadzie i jego współpracownicy zbadali, w jaki sposób kilka substancji naśladujących GLP-1 wpływa na stan zapalny u myszy. Najpierw wstrzyknęli bakterie z wnętrzności myszy w inne miejsce w ich brzuchu, powodując bakteryjne zakażenie krwi. Prowadzi to do silnej odpowiedzi immunologicznej, zwiększając stan zapalny.

Niektórym myszom wstrzyknięto także środek naśladujący GLP-1, semaglutyd lub inny lek z tej klasy, zwany eksenatydem.

Substancje naśladujące GLP-1 zmniejszały reakcję zapalną zwierząt na infekcję, jednak nie w przypadku myszy, które zostały genetycznie zmodyfikowane i nie miały receptora GLP-1 w komórkach mózgowych.

Zmniejszenie stanu zapalnego nie nastąpiło także u genetycznie prawidłowych myszy, którym wstrzyknięto do mózgu związek blokujący receptor GLP-1.

Łącznie wyniki te pokazują, że leki naśladujące GLP-1, takie jak Ozempic, zmniejszają stan zapalny poprzez działanie na komórki mózgowe i nie jest to tylko efekt uboczny utraty wagi.

Coraz liczniejsze badania sugerują, że stan zapalny jest związany z wieloma schorzeniami, których wcześniej nie łączono z układem odpornościowym, w tym z chorobami serca i chorobą Alzheimera, chociaż nie przełożono tego jeszcze na nowe metody leczenia do użytku klinicznego.

Chociaż teoretycznie leki łagodzące stany zapalne mogą powodować większą liczbę infekcji, jak dotąd nie zaobserwowano takiego efektu u osób przyjmujących zastrzyki z powodu utraty wagi lub cukrzycy.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmiany klimatu mogą zaostrzać przebieg chorób mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: w jądrach mężczyzn i psów znaleziono duże ilości mikroplastiku

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera