Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
14.12.2023 aktualizacja 14.12.2023

Prezydium PAN apeluje do resortów: kultury i nauki o przyspieszenie prac nad utworzeniem Muzeum Historii Naturalnej

Wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie (jm) PAP/Andrzej Lange Wystawa pt. "Smok wawelski i jego ofiara Lisowicja bojani" w Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie (jm) PAP/Andrzej Lange

Prezydium PAN zwraca się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki, Miasta Stołecznego Warszawy i innych podmiotów decyzyjnych z "gorącym apelem o intensyfikację działań zmierzających do utworzenia Muzeum Historii Naturalnej" w Warszawie. Treść stanowiska w tej sprawie przekazano w czwartek PAP.

W dokumencie Prezydium PAN z 12 grudnia w sprawie budowy Muzeum Historii Naturalnej podkreślono, że placówka ta powinna służyć celom wystawienniczym i naukowym. "Uważamy, że ta dwoista misja Muzeum, identyczna w swym zakresie do podobnych muzeów na świecie, będzie najlepiej realizowana wykorzystując zaplecze naukowe placówek PAN, których zbiory będą eksponowane w Muzeum" - czytamy.

"W naszym najgłębszym przekonaniu realizacja tego zamierzenia jest zadaniem pilnym i wymagającym szerokiej, wykraczającej poza podziały polityczne współpracy, w którą Polska Akademia Nauk gotowa jest zaangażować wszelkie posiadane kompetencje. Opowiadamy się za realizacją uzgodnionych już z PAN planów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zgodnie z którymi na błoniach Stadionu Narodowego powstanie kompleks budynków mieszczących zarówno Narodowe Muzeum Techniki, jak i Muzeum Historii Naturalnej" - napisano w stanowisku.

Apel o "o intensyfikację działań zmierzających do utworzenia Muzeum Historii Naturalnej" Prezydium PAN skierowało do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Nauki, Miasta Stołecznego Warszawy oraz wszelkich innych decyzyjnych w tym względzie podmiotów.

Autorzy stanowiska podkreślają "niekwestionowaną potrzebę ekspozycji zbiorów PAN Muzeum Ziemi, a także zbiorów znajdujących się obecnie w posiadaniu m.in. Instytutu Paleobiologii PAN, Muzeum oraz Instytutu Nauk Geologicznych PAN w miejscu i formie umożliwiających pełne wykorzystanie ich charakteru oraz potencjału". Zwracają też uwagę na fakt, że Polska jest dzisiaj jednym z nielicznych krajów europejskich nieposiadających takiej placówki na miarę współczesnych standardów. Podkreślają doniosłość społecznej roli takich zbiorów.

Wobec tego "za pierwszoplanową potrzebę stojącą przed wszystkimi podmiotami i osobami odpowiedzialnymi za rozwój polskiej nauki oraz kultury uznajemy zadanie utworzenia Muzeum Historii Naturalnej" - napisano w stanowisku. (PAP)

zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024