Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
11.12.2023 aktualizacja 11.12.2023

Włochy/ Zmarła badaczka, która opisała tzw. syndrom Stendhala - zaburzenia na widok dzieł sztuki

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W wieku 96 lat we Florencji zmarła w niedzielę psychiatra, psychoanalityczka Graziella Magherini, która odkryła i przeanalizowała tzw. syndrom Stendhala.

Ów syndrom to zespół zaburzeń, w tym przyśpieszone bicie serca, zawroty głowy i dezorientację na widok wspaniałych dzieł sztuki i zabytków. Nazwę tę zaczerpnięto z pamiętników francuskiego pisarza, który doświadczył takich dolegliwości podczas zwiedzania Florencji.

Badania, jakie przeprowadziła Graziella Magherini, zostały nagłośnione na całym świecie.

Po ukończeniu medycyny i zrobieniu specjalizacji z psychiatrii Magherini pracowała między innymi we florenckim szpitalu Santa Maria Nuova, gdzie kierowała oddziałem zdrowia psychicznego i to tam leczyła włoskich i zagranicznych turystów odkrywając u nich podobne zaburzenia, jakie opisał Stendhal w pierwszej połowie XIX wieku.

Lekarka odkryła dziesiątki przypadków zaburzeń, omdleń, halucynacji i krótkiego załamania psychicznego u osób, które przyjechały do tego miasta podziwiać zabytki i dzieła sztuki, między innymi w Galerii Uffizi.

Oficjalnie syndrom Stendhala został zdiagnozowany na początku lat 80. minionego wieku, a prace włoskiej badaczki na ten temat zostały przetłumaczone na wiele języków.

Graziella Magherini także już w sędziwym wieku kontynuowała badania dotyczące tego zjawiska.

Na podstawie jej książki znany włoski reżyser horrorów Dario Argento nakręcił w 1996 roku film "Syndrom Stendhala".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024