Włochy/ Zmarła badaczka, która opisała tzw. syndrom Stendhala - zaburzenia na widok dzieł sztuki

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

W wieku 96 lat we Florencji zmarła w niedzielę psychiatra, psychoanalityczka Graziella Magherini, która odkryła i przeanalizowała tzw. syndrom Stendhala.

Ów syndrom to zespół zaburzeń, w tym przyśpieszone bicie serca, zawroty głowy i dezorientację na widok wspaniałych dzieł sztuki i zabytków. Nazwę tę zaczerpnięto z pamiętników francuskiego pisarza, który doświadczył takich dolegliwości podczas zwiedzania Florencji.

Badania, jakie przeprowadziła Graziella Magherini, zostały nagłośnione na całym świecie.

Po ukończeniu medycyny i zrobieniu specjalizacji z psychiatrii Magherini pracowała między innymi we florenckim szpitalu Santa Maria Nuova, gdzie kierowała oddziałem zdrowia psychicznego i to tam leczyła włoskich i zagranicznych turystów odkrywając u nich podobne zaburzenia, jakie opisał Stendhal w pierwszej połowie XIX wieku.

Lekarka odkryła dziesiątki przypadków zaburzeń, omdleń, halucynacji i krótkiego załamania psychicznego u osób, które przyjechały do tego miasta podziwiać zabytki i dzieła sztuki, między innymi w Galerii Uffizi.

Oficjalnie syndrom Stendhala został zdiagnozowany na początku lat 80. minionego wieku, a prace włoskiej badaczki na ten temat zostały przetłumaczone na wiele języków.

Graziella Magherini także już w sędziwym wieku kontynuowała badania dotyczące tego zjawiska.

Na podstawie jej książki znany włoski reżyser horrorów Dario Argento nakręcił w 1996 roku film "Syndrom Stendhala".

Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)

sw/ sp/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analityk: AI będzie sprawniejsza od ludzkiego mózgu

  • Fot. Adobe Stock

    Nadzieja bywa lepsza od uważności

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera