Ekspert: robotyzacja postępuje w Polsce powoli z powodu nieufności społeczeństwa

Warszawa, 08.12.2023. Psycholog społeczny Konrad Maj podczas premiery raportu „Co Polacy myślą o robotach” w siedzibie IDEAS NCBR w Warszawie. Raport przygotowany został przez badaczy Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS oraz IDEAS NCBR. Fot. PAP/Marcin Obara
Warszawa, 08.12.2023. Psycholog społeczny Konrad Maj podczas premiery raportu „Co Polacy myślą o robotach” w siedzibie IDEAS NCBR w Warszawie. Raport przygotowany został przez badaczy Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS oraz IDEAS NCBR. Fot. PAP/Marcin Obara

Polacy obawiają się, że roboty zabiorą ludziom miejsca pracy i nie chcą zautomatyzowanych nauczycieli ani lekarzy. Ale wolą, by pracodawcy zatrudniali maszyny niż imigrantów - powiedział PAP dr Konrad Maj, współautor raportu nt. stosunku Polaków do inteligentnych maszyn.

"Polacy mają niewielką wiedzę na temat robotów. Czerpią ją głównie z filmów i stereotypowych doniesień medialnych. To godne ubolewania, że źródłem tej wiedzy nie jest szkoła ani uczelnia. Jednocześnie w polskim społeczeństwie widać zaciekawienie robotami, zwłaszcza humanoidalnymi" - powiedział PAP dr Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik Centrum HumanTech na Uniwersytecie SWPS, jeden z twórców opublikowanego w piątek raportu „Co Polacy myślą o robotach?”. Dokument przygotowali naukowcy z IDEAS Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Centrum HumanTech Uniwersytetu SWPS.

Naukowiec zauważył, że większość z nas deklaruje, że nie spotkała się z żadnym robotem w „cztery oczy”, a to z kolei budzi zarówno ciekawość, jak i obawy. "Z raportu wynika, że przede wszystkim boimy się utraty pracy z powodu inteligentnych maszyn, chociaż automatyzacja i robotyzacja to proces, który wręcz ma przynosić nowe miejsca pracy. Poza tym niewiele osób zdaje sobie sprawę, że roboty to nie tylko humanoidalne maszyny, ale też oprogramowanie" - zauważył dr Maj.

Przypomniał, że w krajach znacznie bardziej zaawansowanych w kwestii robotyzacji - takich jak Niemcy – ludzie pracują średnio siedem godzin dziennie. "Na 10 tys. pracowników przypada tam ok. 400 robotów, tymczasem w Polsce ta liczba sięga ok. 70. Niemcy nie obawiają się robotyzacji i nie grozi im bezrobocie z tego powodu. Przeciw automatyzacji nie buntują się również mieszkańcy Singapuru (1000 robotów na 10 tys. pracowników) ani Korei Południowej (900). Nawet Węgrzy, Słowacy i Czesi (120-200) są znacznie bardziej zaawansowani w tej kwestii od nas" - podkreślił badacz.

I dodał, że trzy czwarte Polaków nienawidzi poniedziałków, a tyle samo nie może się doczekać piątku. To pokazuje, że jesteśmy przemęczeni i niezadowoleni z zadań wykonywanych w pracy. "Robotyzacja mogłaby być dla nas szansą – wiele niewdzięcznych zadań można by powierzyć maszynom" - uważa psycholog.

Autorzy raportu zapytali też, czy pracodawcy powinni zatrudniać imigrantów, czy raczej angażować do pracy roboty. "Okazało się, że bardziej boimy się przybyszów z zagranicy niż maszyn, bo większość ankietowanych chętniej widziałaby w pracy roboty niż obcokrajowców" - powiedział naukowiec.

Poinformował również, że są zawody, w których bardziej akceptujemy maszyny. 30-40 proc. Polaków widzi możliwość ich „zatrudnienia” w branżach usługowych. "Ale już, gdy mówimy na przykład o strażakach, nauczycielach lub lekarzach, mniej niż 10 proc. ankietowanych zgadza się na zastąpienie ludzi robotami" - poinformował kierownik Centrum Innowacji Społecznych i Technologicznych HumanTech.

Wyniki raportu wskazują też na to, że w Polsce pokutuje stereotypowy wizerunek robota z „Terminatora” – to silny, inteligentny i skuteczny android, który poluje na ludzi. "Także stąd bierze się taki opór wobec automatyzacji. Badania pokazują, że polskie społeczeństwo w ogóle jest bardzo nieufne, mamy też tendencje do narzekania. Być może te właśnie cechy hamują rozwój robotyzacji nad Wisłą" - powiedział współautor opracowania.

"Z raportu „Co Polacy myślą o robotach?” niestety dobitnie wynika, że popularyzacja robotów przemysłowych i medycznych postępuje w naszym kraju bardzo powoli i opornie. Czas o robotyzacji zacząć rozmawiać na poważnie, i między innymi na ten temat będziemy mówić na międzynarodowej konferencji HumanTech w Uniwersytecie SWPS. Już w ten weekend" - dodał dr Konrad Maj.

Nauka w Polsce, Anna Bugajska

abu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W Józefosławiu pod Warszawą powstało pole do testowania łazików marsjańskich

  • Fot. Adobe Stock

    Opole/Polsko-czeski projekt ze wsparciem NCN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera