Lublin/ Studenci architektury wezmą udział w konkursie na aranżację kolorystyczną wnętrz szpitala

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Studenci architektury Politechniki Lubelskiej wezmą udział w konkursie na aranżację kolorystyczną wnętrz kliniki okulistyki, która znajduje się w zabytkowym Pałacu Chrzanowskich przy ul. Chmielnej w Lublinie. To już trzeci taki wspólny projekt uczelni z Uniwersyteckim Szpitalem Klinicznym nr 1.

O szczegółach konkursu poinformowano w środę na wspólnej konferencji prasowej szpitala i uczelni. Do końca zimowego semestru ok. 70 studentów drugiego roku architektury Politechniki Lubelskiej weźmie udział w konkursie na aranżację kolorystyczną wnętrz Pałacu Chrzanowskich, gdzie mieści się część klinik okulistyki.

Rektor Politechniki Lubelskiej prof. Zbigniew Pater przypomniał, że jest to już trzecia taka inicjatywa. Pierwszy konkurs dotyczył wnętrz budynku kliniki chirurgii onkologicznej, a drugi najnowszego obiektu szpitala przy ul. Staszica.

"Oba zakończyły się dużym sukcesem. Nie mam żadnej wątpliwości, że podobnie będzie w przypadku tego konkursu. Widzę przed sobą mnóstwo młodych osób pełnych pomysłów, które przeleją później swoje wyobrażenia do komputera i będą również ze sobą rywalizować, żeby to ich pomysł zwyciężył. Będą oczywiście nagrody, natomiast największą nagrodą będzie to, że ta zwycięska aranżacja będzie realizowana w praktyce" – zwrócił się do studentów rektor.

Podkreślił, że udział w takich projektach daje możliwość zdobycia praktycznego doświadczenia i powiększania portfolio. "To nie będzie kolejne rozwiązanie teoretyczne, tylko zmierzycie się z rzeczywistym problemem, gdzie trzeba będzie wziąć pod uwagę wszystkie uregulowania prawne, a jednocześnie wykonać aranżację tak, żeby w tych trudnych chwilach ułatwić pacjentom i ich rodzinom pobyt w tych miejscach" – dodał prof. Pater.

Dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie Beata Gawelska podkreśliła również wpływ kolorów na samopoczucie człowieka. "Staramy się zapewnić naszym pacjentom taką przestrzeń, która będzie sprzyjać zdrowieniu" – dodała.

Odnosząc się do przebudowy jednego z budynków okulistyki przy ul. Chmielnej przekazała, że prace potrwają maksymalnie trzy lata. Koszt całości inwestycji wynosi ponad 32 mln zł, z czego część zostanie przeznaczona na aparaturę medyczną. "W tym pałacyku zbudowanym pod koniec XIX wieku chcemy umieścić dwie sale operacyjne oraz oddziały dzienne okulistyczne i poradnie okulistyczne. To będzie centrum leczenia schorzeń plamki żółtej" – zapowiedziała dyrektor szpitala.(PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera