Uczelnie i instytucje

Lublin/ 100 mln zł na IT Tower dla Politechniki Lubelskiej

Fot. K. Kożuch
Fot. K. Kożuch

100 mln zł otrzymała Politechnika Lubelska na budowę IT Tower, czyli Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji. W nowoczesnym gmachu przy ul. Nadbystrzyckiej będą kształcić się informatycy specjalizujący w różnych branżach. Zakończenie inwestycji planowane jest do 2028 roku.

Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej na Politechnice Lubelskiej wiceminister finansów Artur Soboń przekazał symboliczny czek na 100 mln zł w skarbowych papierach wartościowych na budowę IT Tower, czyli Międzywydziałowego Centrum Cyberbezpieczeństwa i Sztucznej Inteligencji.

Wiceminister podkreślił, że inwestycja wpisuje się w strategię rozwoju Polski, Lublina i regionu. "My dzisiaj nie jesteśmy już gospodarką, która konkuruje niskimi kosztami pracy – jesteśmy gospodarką, która przyciąga zaawansowane technologicznie projekty, i która konkuruje na poziomie produktywności, na poziomie innowacji i nowych rozwiązań" – ocenił Soboń.

Według niego, polska gospodarka potrzebuje rozwijać swój potencjał w porozumieniu z biznesem. Przekazał, że w samym Lublinie 8 tys. osób zatrudnionych jest w sektorze IT. "Myślę, że dzięki IT Tower powinniśmy mieć w Lublinie ok. 25 tys. osób, które będą pracować w sektorze IT, cyberbezpieczeństwie, sztucznej inteligencji" – dodał wiceminister.

Wyraził nadzieję, że przekazane w poniedziałek dla Politechniki Lubelskiej środki finansowe, to nie tylko inwestycja w przyszłość samej uczelni, ale też inwestycja w przyszłość miasta. "I w to, aby Lublin stał się centrum sztucznej inteligencji w Polsce" – wskazał Artur Soboń.

Rektor Politechniki Lubelskiej, prof. Zbigniew Pater, powiedział, że w nowym Centrum będą rozwijane nowoczesne technologie, takie jak internet rzeczy, technologie chmurowe, big data, robotyka. "Budynek to tylko miejsce, ale najważniejsze, co w tym budynku się znajdzie. Będą tam mieścić się nowoczesne laboratoria odpowiednio wyposażone; tam będą ludzie, którzy będą realizować nowe wyzwania, nowe projekty badawcze; gdzie będą powstawały rozwiązania, które będą wdrażane w mieście, regionie i w Polsce" – przekazał rektor.

Zakończenie inwestycji planowane jest do 2028 roku.

Politechnika Lubelska kształci obecnie ok. 7,1 tys. studentów, w tym blisko 2 tys. na pierwszym roku. (PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 24.06.2026. Dyrektor generalny PAP Marek Błoński (L), rektor Uniwersytetu Łódzkiego prof. dr hab. Rafał Matera (P), prezes zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Chodak (2P) oraz członek zarządu Fundacji Polskiej Agencji Prasowej Magdalena Żuk (2L) w siedzibie PAP w Warszawie, 24 bm. PAP i Fundacja Polskiej Agencji Prasowej oraz Uniwersytet Łódzki podpisały porozumienie o współpracy. (mr) PAP/Radek Pietruszka

    Uniwersytet Łódzki kolejną uczelnią, która zawarła z PAP i Fundacją PAP umowę o współpracy

  •  Wrocław, 23.06.2026. Nowa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) we Wrocławiu, 23 bm. Klinika pozwala na kompleksowe diagnozowanie i leczenie wad serca u najmłodszych pacjentów w jednym ośrodku. (mr) PAP/Krzysztof Ćwik

    Wrocław/ W Instytucie Chorób Serca UM działa Klinika Kardiologii i Kardiochirurgii Dziecięcej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera