Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
30.11.2023 aktualizacja 30.11.2023

Powszechne bóle głowy mogą wynikać z zapaleń w szyi

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Naukowcy opisują, jak problemy z mięśniami szyi prowadzą do pierwotnych bólów głowy, w tym migren. Ich zdaniem pomóc mogą odpowiednie terapie, celujące w te właśnie mięśnie.

Przyczyny pierwotnych bólów głowy nie są dobrze znane – przypominają naukowcy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Ulm. Najczęstszymi bólami tego rodzaju są bóle napięciowe i migreny.

Nowe światło na problem rzuca przeprowadzone przez ten zespół badanie, zaprezentowane w trakcie corocznego spotkania Radiological Society of North America.

"Nasze badania obrazowe dostarczają pierwszego obiektywnego dowodu na wyjątkowo częste zaangażowanie mięśni szyi w powstawanie pierwotnych bólów głowy, takich jak ból szyi w czasie migreny czy napięciowy ból głowy. Wykorzystaliśmy zdolność do ilościowego pomiaru subtelnych stanów zapalnych w mięśniach" – mówi dr Nico Sollmann.

Badacze podają, że np. w USA napięciowe bóle głowy dotykają aż dwie na trzy dorosłe osoby. Zwykle pojawia się wtedy poczucie ucisku i łagodny do umiarkowanego ból po obu stronach głowy. Dolegliwość tę wiąże się głównie z działaniem stresu, ale ich dokładne pochodzenie nie było dobrze rozumiane.

Migreny charakteryzują się z kolei silnym, pulsującym bólem. Pojawia się on najczęściej z jednej strony głowy lub po obu stronach, ale wtedy nie jest symetryczny. Migreny mogą do tego powodować mdłości, osłabienie i nadwrażliwość na światło. Według American Migraine Foundation, chroniczne migreny dotykają ponad 37 mln mieszkańców USA i prawie 150 mln osób na całym świecie.

Jednocześnie pierwotnym bólom głowy często towarzyszy ból szyi.

W nowym badaniu naukowcy, korzystając z MRI, przyjrzeli się mięśniom szyi 16 ochotnikom z bólami napięciowymi, 12 – jednocześnie z bólami napięciowymi i migrenami oraz 22 osób zdrowych. Największe zmiany świadczące o stanach zapalnych w mięśniach dało się zauważyć u osób z dwoma rodzajami bólu.

Zapalenia towarzyszyły też bólom szyi.

"Zmierzone przez nas zmiany zapalne mięśni szyi wyraźnie korelują z liczbą dni przeżytych z bólem głowy i obecnością subiektywnie odczuwanego bólu szyi. Zmiany te pozwalają nam na rozróżnienie między zdrowymi osobami a pacjentami cierpiącymi na pierwotne bóle głowy" - mówi dr Nico Sollmann, autor badania. - "Nasze wyniki wskazują rolę mięśni szyi w patofizjologii pierwotnych bólów głowy. Dlatego terapie ukierunkowane na mięśnie szyi mogą prowadzić do jednoczesnego złagodzenia bólu szyi oraz bólu głowy". (PAP)

Marek Matacz

mat/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024