Szczecin/ Konferencja dot. dawnego życia muzycznego i teatralnego miasta odbędzie się 1 grudnia

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Ogólnopolska konferencja naukowa poświęcona życiu teatralnemu i muzycznemu dawnego Szczecina (do 1945 r.) odbędzie się 1 grudnia w Książnicy Pomorskiej. Poruszona będzie kwestia m.in. powstania i początku szczecińskiego teatru publicznego.

"Jeżeli ktoś się interesuje kulturą, przeszłością kultury w naszym mieście, to jest to konferencja, która może go zaciekawić. Każdy temat to będzie Szczecin w jakimś określonym punkcie swojej historii i w jakimś ciekawym ujęciu" - powiedziała w rozmowie z PAP Agnieszka Borysowska z Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.

Podczas konferencji prelegenci opowiedzą m.in. o powstaniu i początku szczecińskiego teatru publicznego (XVII/XVIII), salonach muzycznych XIX-wiecznego Szczecina, bibliotece muzycznej przy przedwojennej Stadtbibliothek (Szczecińskiej Bibliotece Miejskiej) oraz o urządzeniach do odtwarzania muzyki w Szczecinie w 1. połowie XX wieku

"Początki życia teatralnego są spowite ciągle jeszcze w mroku, bo do tej pory nie ma takich badań, nie ma takich publikacji, które uświadomiły by nas w tym względzie. Dlatego pierwsza sesja, gdzie będą przedstawiane najstarsze teksty, może być czymś rzeczywiście nowym, do tej pory nieopisanym" – powiedziała Borysowska.

"Spodziewam się, że dowiemy się czegoś nowego o początkach teatru w Szczecinie" – podkreśliła.

Konferencja rozpocznie się 1 grudnia o godz. 9 w Książnicy Pomorskiej im. S. Staszica w Szczecinie (sala S. Flukowskiego). Wstęp jest bezpłatny.(PAP)

misz/ aszw/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci od radioterapii BNCT - nadziei w leczeniu nowotworów mózgu - spotkają się w Krakowie

  • Fot. Adobe Stock

    Rejestracja na 20. Lubelski Festiwal Nauki – od środy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera