Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego

26.11.2023. Nominowani oraz wyróżnieni autorzy podczas uroczystości wręczenia Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, 26 bm. w czytelniach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego przyznawana jest za najlepszą książkę historyczną, poświęconą historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r., aż do współczesności. Podczas gali wręczono także Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego.  PAP/Leszek Szymański
26.11.2023. Nominowani oraz wyróżnieni autorzy podczas uroczystości wręczenia Nagrody Historycznej m.st. Warszawy im. Kazimierza Moczarskiego, 26 bm. w czytelniach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Nagroda im. Kazimierza Moczarskiego przyznawana jest za najlepszą książkę historyczną, poświęconą historii Polski od odzyskania niepodległości w 1918 r., aż do współczesności. Podczas gali wręczono także Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego. PAP/Leszek Szymański

Przyznano Nagrodę Historyczną im. Kazimierza Moczarskiego za najlepszą książkę historyczną roku 2023. Laureatem jest Sławomir Łotysz, autor książki "Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku" wydawnictwa Universitas.

Gala tegorocznej imprezy odbyła się w niedzielę wieczorem w stołecznej Bibliotece Narodowej.

Laureat otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 50 tys. zł oraz statuetkę projektu Jacka Kowalskiego z warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych – replikę temperówki Kazimierza Moczarskiego (1907-1975).

W konkursie startowały autorskie prace historyczne, dzienniki i pamiętniki oraz edycje źródłowe. Celem konkursu jest popularyzacja książki historycznej oraz osoby patrona, autora "Rozmów z katem" Kazimierza Moczarskiego. Na początku listopada ogłoszono tytułu nominowanych 10 książek ze 104 zgłoszonych do konkursu.

Ołówek Kazimierza Moczarskiego, czyli Nagrodę Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego, przyznano Marcie Grzywacz za książkę "Blizny. Prawdziwa historia +królików+ z Ravensbrück", wydaną przez W.A.B.

W tym roku Młodzieżowe Kluby Historyczne im. Kazimierza Moczarskiego tworzyli uczennice i uczniowie z 15 szkół ponadpodstawowych m.in. z Warszawy, Bielska-Białej, Gorzowa Wlkp., Krakowa, Krosna, Łodzi, Polic, Radomia, Strzelina, Suwałk i Szczekocin.

Podczas gali odbyła się licytacja książek pochodzących ze zbiorów emigracyjnych księgarzy i wydawców Aleksandry i Jerzego Kulczyckich. Wystawiono m.in. pierwsze wydanie książki gen. Władysława Andersa "Bez ostatniego rozdziału" (1949) z dedykacją autora dla Prezydenta RP, Augusta Zaleskiego, wydaną przez Katolicki Ośrodek Wydawniczy Veritas w Londynie "Armię podziemną" Tadeusza Bora-Komorowskiego (1951) oraz pierwszy numer "Kultury", wydany przez Instytut Literacki w Rzymie w 1947 r. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na działalność statutową Fundacji im. Kazimierza i Zofii Moczarskich.

Fundatorem nagród i organizatorem wydarzenia jest m.st. Warszawa. Współorganizatorem konkursu jest Dom Spotkań z Historią (DSH) oraz Fundacja im. Kazimierza i Zofii Moczarskich. Patronem Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego jest Muzeum Historii Polski. Wybór dokonany jest z dziesięciu książek nominowanych przez jury składające się z naukowców i publicystów.(PAP)

autor: Maciej Replewicz

mr/ pad/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Rektor Politechniki Wrocławskiej prof. dr hab. inż. Arkadiusz Wójs (P) i prof. Ido Kaminer z Israel Institute of Technology, który odebrał Europejską Nagrodę im. Stanisława Lema, 13 bm. (mr) PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Fizyk prof. Ido Kaminer odebrał Europejską Nagrody im. Stanisława Lema

  • Adobe Stock

    Łódź/ Rekordowa liczba prac zgłoszonych do jubileuszowej edycji konkursu im. prof. T. Kotarbińskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera