Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
21.11.2023 aktualizacja 21.11.2023

Na Politechnice Wrocławskiej otwarto laboratorium elektromobilności

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe

Stanowiska sterowania różnymi rodzajami napędów elektrycznych znajdują się w laboratorium elektromobilności, które we wtorek otwarto na Politechnice Wrocławskiej. Nowa jednostka powstała dzięki wsparciu firmy LG Energy Solution Wrocław, która przekazała na ten cel ponad 600 tys. zł.

W nowym laboratorium Politechniki Wrocławskiej znajdują się m.in. stanowiska sterowania różnymi rodzajami napędów elektrycznych ze wszystkimi nowoczesnymi silnikami stosowanymi w elektromobilności. Są tam też stanowiska z rowerami elektrycznymi umożliwiającymi analizę pracy układu elektromechanicznego.

Prorektor ds. rozwoju Politechniki Wrocławskiej prof. Tomasz Nowakowski podczas uroczystości otwarcia laboratorium podkreślił, że wrocławska uczelnia w 2023 r. roku przyjęła strategię, która zakłada rozwój w kierunku „wielodziedzinowego uniwersytetu europejskiego”. „To oznacza, że jesteśmy aktywni naukowo i dydaktycznie w czterech dziedzinach nauki. Naszym jądrem są oczywiście nauki inżynieryjno-techniczne (…) silni jesteśmy w naukach podstawowych – matematyka, fizyka, chemia; oprócz tego jesteśmy aktywni w dziedzinie nauk społecznych i od niedawna rozwijamy obszar nauk o życiu i zdrowiu” – wyjaśnił prorektor.

Radca ambasady Korei Południowej w Polsce Shik Kim zwrócił uwagę na związki gospodarcze jego kraju i Polski. „Jesteśmy strategicznymi partnerami w przemyśle obronnym oraz obszarach energetycznym i infrastrukturalnym” – mówił. Dodał, że rozwój współpracy był możliwy m.in. dzięki takim przedsiębiorstwom jak LG Energy Solution, które inwestuje w Polsce i rozwija współpracę z uczelniami wyższymi. „Teraz ta współpraca jest jeszcze bardziej intensywna” – powiedział.

Prof. Waldemar Rebizant, dziekan Wydziału Elektrycznego Politechniki Wrocławskiej, podkreślił, że nowe laboratorium stanowi element bazy dydaktycznej dla kierunku Elektromobilność, który został otwarty w 2021 r. „Zaraz po uruchomieniu tego kierunku zgłosiła się do nas firma LG Energy Solution; została podpisana umowa o współpracy obejmująca prowadzenie zajęć, staże i wsparcie w budowie nowego laboratorium” – mówił dziekan.

Prof. Rebizant podkreślił, że laboratorium powstało dzięki darowiźnie koreańskiej firmy. Sponsorem w tym zakresie jest też firma Ecobike, produkująca rowery elektryczne. „Laboratorium jest pierwszą częścią naszych zamierzeń, jeśli chodzi o infrastrukturę badawczą. Chcemy rozbudowywać laboratoria i iść w kierunku elektromobilności autonomicznej” – mówił naukowiec.(PAP)

autor: Piotr Doczekalski

pdo/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024