Uczelnie i instytucje

Lublin/ Ponad tysiąc uczestników Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Lublin 11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.  PAP/Wojciech Pacewicz
Lublin 11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. PAP/Wojciech Pacewicz

Ponad tysiąc osób z 30 krajów weźmie udział w kursach trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którą zainaugurowano w sobotę. Wśród nowości jest m.in. sztuczna inteligencja, kultura języka polskiego, logopedia.

„Ponad tysiąc osób z 30 krajów zgłosiło chęć podjęcia nauki na 18 zaproponowanych przez nas kursach. Najwięcej z Wielkiej Brytanii, ale nasza oferta edukacyjna cieszy się też dużą popularnością w Niemczech, Francji, a także w innych o wiele bardziej odległych krajach” – podkreślił cytowany w komunikacie rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Wyjaśnił, że w ten sposób uczelnia realizuje oczekiwania środowisk polonijnych i z chęcią dzieli się wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy bez względu na miejsce zamieszkania chcą podnosić swoje kompetencje.

Wśród nowych kursów edukacyjnych dla Polaków żyjących poza granicami kraju jest m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego oraz kurs reportażu i wywiadu dziennikarskiego.

Inauguracja trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą odbyła się zdalnie w sobotę. Zajęcia przygotowane w formie wykładów i warsztatów mają formułę online. Przewidziane są również zjazdy m.in. w Paryżu i Londynie.

Po raz pierwszy Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność rok temu, w listopadzie 2022 r. W dotychczasowych dwóch edycjach wzięło udział ponad 550 uczestników z 16 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Wszystkie zajęcia są bezpłatne; prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Absolwenci otrzymują dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia Studium w języku polskim i angielskim. (PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Uniwersytet Wrocławski: uczelnia nie potępi publicznie Izraela za wojnę w Strefie Gazy

  • 06.05.2024. Na zdjęciu minister nauki Dariusz Wieczorek. PAP/Art Service

    MNiSW ma gotowe projekty ustaw o PAN i o likwidacji Akademii Kopernikańskiej; władze PAN: nie znamy tego projektu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera