Nauka dla Społeczeństwa

03.03.2024
PL EN
20.11.2023 aktualizacja 20.11.2023

Lublin/ Ponad tysiąc uczestników Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą

Lublin 11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II.  PAP/Wojciech Pacewicz Lublin 11.06.2010 Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II. PAP/Wojciech Pacewicz

Ponad tysiąc osób z 30 krajów weźmie udział w kursach trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, którą zainaugurowano w sobotę. Wśród nowości jest m.in. sztuczna inteligencja, kultura języka polskiego, logopedia.

„Ponad tysiąc osób z 30 krajów zgłosiło chęć podjęcia nauki na 18 zaproponowanych przez nas kursach. Najwięcej z Wielkiej Brytanii, ale nasza oferta edukacyjna cieszy się też dużą popularnością w Niemczech, Francji, a także w innych o wiele bardziej odległych krajach” – podkreślił cytowany w komunikacie rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Wyjaśnił, że w ten sposób uczelnia realizuje oczekiwania środowisk polonijnych i z chęcią dzieli się wiedzą i doświadczeniem z tymi, którzy bez względu na miejsce zamieszkania chcą podnosić swoje kompetencje.

Wśród nowych kursów edukacyjnych dla Polaków żyjących poza granicami kraju jest m.in. sztuczna inteligencja, logopedia, mediacje i negocjacje, efektywne zarządzanie, kultura języka polskiego oraz kurs reportażu i wywiadu dziennikarskiego.

Inauguracja trzeciej edycji Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą odbyła się zdalnie w sobotę. Zajęcia przygotowane w formie wykładów i warsztatów mają formułę online. Przewidziane są również zjazdy m.in. w Paryżu i Londynie.

Po raz pierwszy Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą zainaugurowało działalność rok temu, w listopadzie 2022 r. W dotychczasowych dwóch edycjach wzięło udział ponad 550 uczestników z 16 krajów, m.in. z Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Kanady. Wszystkie zajęcia są bezpłatne; prowadzą je profesorowie, wykładowcy i eksperci KUL. Absolwenci otrzymują dyplomy KUL i certyfikaty ukończenia Studium w języku polskim i angielskim. (PAP)

Nauka w Polsce, Gabriela Bogaczyk

gab/ dki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024