Nauka dla Społeczeństwa

04.12.2023
PL EN
20.11.2023 aktualizacja 20.11.2023

Prezes GUM: Budowa kampusu w Kielcach powinna zakończyć się do końca tego roku

17.10.2022. Prezes Głównego Urzędu Miar prof. dr hab. Jacek Semaniak. PAP/Bartłomiej Wójtowicz 17.10.2022. Prezes Głównego Urzędu Miar prof. dr hab. Jacek Semaniak. PAP/Bartłomiej Wójtowicz

Budowa kampusu laboratoryjnego jest już na finiszu, powinna zakończyć się do końca tego roku – powiedział PAP prezes Głównego Urzędu Miar Jacek Semaniak. Dodał, że całkowity koszt inwestycji łącznie z aparaturą wyniesie od 230 do 240 mln zł, zamiast planowanych wcześniej 180 mln zł.

Świętokrzyski Kampus Laboratoryjny Głównego Urzędu Miar powstaje przy ulicy Wrzosowej w Kielcach. W ramach pierwszego etapu powstanie sześć laboratoriów – akustyki i drgań, czasu i częstotliwości, wraz z laboratorium długości, masy, termometrii, metrologii interdyscyplinarnej. Planowane jest także wykonanie budynków warsztatów oraz magazyn materiałów łatwopalnych.

"Budowa kampusu laboratoryjnego jest już na finiszu, powinna zakończyć się do końca tego roku. Przewidujemy, że w grudniu zakończone zostaną prace budowlane" – powiedział prezes GUM Jacek Semaniak. Dodał, że rozstrzygnięte zostały już 44 postępowania na dostawę aparatury.

"Dostawcy mają ją już u siebie. Czekamy na dopuszczenie do użytkowania kolejnych nieruchomości. Kilka z nich, spośród ośmiu zgłoszonych, zostało skierowanych do odbioru przez generalnego wykonawcę. Trwają procedury z tym związane. W miarę udostępniania pomieszczeń będziemy tam umieszczać aparaturę naukową, tak aby do końca grudnia część laboratoriów pełniła już funkcje użytkowe" – zaznaczył Semaniak. Dodał, że z uwagi na wojnę na Ukrainie nastąpiły opóźnienia w dostawach, część aparatury zostanie zakupiona dopiero w przyszłym roku.

Laboratoria zostaną wyposażone w nowoczesny sprzęt badawczy m.in. fontannę cezową, która służyć będzie do wspierania systemu dystrybucji czasu w Polsce dla sektorów gospodarki wymagających precyzyjnie, nieprzerwanie, wiarygodnie i niezawodnie odmierzanego czasu (z dokładnością przynajmniej do milisekund), tj. dla: energetyki, telekomunikacji, teleinformatyki, systemów IT, bankowości i finansów.

Semaniak podkreślił, że skompletowana została już kadra kieleckiego kampusu. "Część kadry badawczo-naukowej to ludzie, który są już zatrudnieni w Głównym Urzędzie Miar. Natomiast od 2021 roku prowadziliśmy nabory do kampusu. Pierwsze dwa etaty metrologiczne były już dwa lata temu, w ubiegłym 18, w tym 16 metrologicznych. W tym roku kończymy rekrutacje na kolejne 54 etaty. W większości będą to etaty metrologiczne, ale oprócz tego etaty dla pracowników obsługi, administracji i obsługi informatycznej" – powiedział Semaniak.

W kieleckim kampusie GUM na stałe będzie pracować od 50 do 60 osób. Początkowo budowa miała kosztować około 180 mln zł. "Byliśmy jednak zmuszeni waloryzować wartość kontraktu budowlanego o kolejne 30 mln zł. Wzrosną także koszty zakupu aparatury, zamiast planowanych 50 mln szacujemy, że będzie to kwota około 20 mln zł większa. Dlatego całkowity koszt inwestycji wyniesie od 230 do 240 mln zł" – powiedział prezes Głównego Urzędu Miar.

Uroczyste otwarcie kampusu planowane jest na marzec 2024 roku, w 105 rocznicę powstania Głównego Urzędu Miar. (PAP)

Autor: Janusz Majewski

maj/ mick/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023