Eksperci: w dolnej Odrze zginęło prawie 90 proc. małży i ślimaków wodnych oraz 3,3 mln ryb

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Brzeg rzeki usłany martwymi rybami, małżami i ślimakami. Fot. Łukasz Ławicki
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Brzeg rzeki usłany martwymi rybami, małżami i ślimakami. Fot. Łukasz Ławicki

W dolnej Odrze zginęło prawie 90 proc. małży i ślimaków wodnych oraz 3,3 mln ryb. Straty w ichtiofaunie na całym odcinku Odry dotkniętym katastrofą wyniosły 1 650 ton, co stanowi 60 proc. biomasy ryb. Skutki ubiegłorocznej katastrofy odrzańskiej podsumowali na łamach pisma "Science of the Total Environment".

Podsumowaniem strat w populacjach ryb i mięczaków w dolnej Odrze podczas ubiegłorocznej katastrofy zajęła się dwójka naukowców - dr hab. Agnieszka Szlauer-Łukaszewska, prof. US, z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego i dr Dominik Marchowski z Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, a także Łukasz Ławicki z Eco-Expert Szczecin i ekolodzy skupieni w Koalicji Ratujmy Rzeki: Jacek Engel, Fundacja Greenmind, Ewa Drewniak, Klub Przyrodników i Karol Ciężak z Towarzystwa na rzecz Ziemi. Wnioski przedstawili na łamach recenzowanego czasopisma "Science of the Total Environment". Informacje o wynikach analiz autorzy przekazali serwisowi Nauka w Polsce.

Schemat ilustrujący przyczyny i przebieg katastrofy na Odrze latem 2022 r.; źródło: autorzy pracy
Schemat ilustrujący przyczyny i przebieg katastrofy na Odrze latem 2022 r.; źródło: autorzy pracy

Badania autorów wskazują, że podczas katastrofy odrzańskiej zginęło 65 mln (88 proc.) małży z rodziny skójkowatych, prawie 150 mln (85 proc.) ślimaków wodnych, głównie skrzelodysznych i 3,3 mln ryb (1 025 ton). Straty w ichtiofaunie na całym odcinku Odry dotkniętym katastrofą oszacowano na 1 650 ton, co stanowi 60 proc. biomasy ryb.

Komentując 95-procentową śmiertelność populacji rodzimego gatunku małża - szczeżui pospolitej, autorzy ostrzegają o ryzyku wypełniania niszy po gatunku rodzimym i dalszego rozprzestrzeniania się w Odrze inwazyjnej szczeżui chińskiej, której populacja zmniejszyła się podczas katastrofy tylko o 15 proc.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Brzeg rzeki usłany martwymi rybami, małżami i ślimakami.  Fot. Łukasz Ławicki
Katastrofa ekologiczna w Odrze. Brzeg rzeki usłany martwymi rybami, małżami i ślimakami.
Fot. Łukasz Ławicki

W informacji prasowej autorzy analiz zwracają też uwagę, że katastrofa ekologiczna o takiej skali śmiertelności organizmów wodnych nie była wcześniej udokumentowana w tej części Europy. Rekomendują odmienne - niż w forsowanej przez polski rząd specustawie odrzańskiej - zalecenia, dotyczące rewitalizacji ekosystemu Odry: wstrzymanie budowy lub odbudowy budowli regulacyjnych, poprawa monitoringu, rozpoczęcie renaturyzacji oraz wdrożenie rozwiązań mających na celu zminimalizowanie spływu biogenów i zrzutów wód zasolonych z przemysłu i zakładów górniczych.

Nauka w Polsce

zan/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 15.06.2023. PAP/Marcin Bielecki

    Dwa lata po katastrofie ekologicznej w Odrze wzmożony monitoring stanu wody w rzece

  • 05.12.2023 PAP/Albert Zawada

    Na przełomie lipca i sierpnia rusza 10. sezon wykopalisk w Miedarach

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera