POLSA uruchamia rekrutację na staże w ESA

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) uruchamia rekrutację na dwuletnie, płatne staże w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Pierwsza rekrutacja ma wyłonić do 20 stażystów.

Jak poinformowała we wtorek POLSA, szansę na staż mają absolwenci studiów magisterskich.

"Otwieramy drugą dekadę członkostwa w Europejskiej Agencji Kosmicznej szczególną możliwością adresowaną do młodych ludzi. Drodzy absolwenci, macie możliwość tworzyć przyszłość. Zachęcamy do aplikowania na staże w ESA" - powiedział, cytowany w komunikacie prezes POLSA, prof. Grzegorz Wrochna.

Rekrutacja jest wynikiem porozumienia pomiędzy Ministerstwem Rozwoju i Technologii (MRiT) a ESA w sprawie Narodowego Programu Stażowego (ang. National Trainee Programme) - podała POLSA. W ramach porozumienia młodzi absolwenci studiów wyższych z Polski będą mieli szansę zdobycia doświadczenia w różnych rolach związanych z branżą kosmiczną w biurach ESA - w Niemczech, we Francji, Włoszech, w Wielkiej Brytanii i Holandii.

Pierwsi stażyści wyłonieni w rekrutacji rozpoczną pracę w wybranym przez siebie biurze ESA w lutym 2024 r. Program stażowy przewiduje łącznie 30 dwuletnich, płatnych staży.

Program skierowany jest do absolwentów posiadających stopień magistra (uzyskany w ciągu ostatnich dwóch lat) na kierunkach związanych z szeroko rozumianą branżą kosmiczną. Oferowane są staże w takich obszarach, jak: inżynieria systemowa, gospodarka kosmiczna, dyplomacja, kontrola misji, technologie związane z obserwacją Ziemi, wsparcie dla załogowych lotów kosmicznych. "Pełna oferta dla Polski obejmuje aż 33 tematy" - podkreśliła POLSA w komunikacie.

Jak dotąd w ciągu 10 lat członkostwa Polski w ESA opracowano w Polsce 100 technologii kosmicznych, a polskie podmioty zaangażowane były w najbardziej prestiżowe misje naukowe, jak m.in. misja JUICE, wystrzelona w kwietniu br. W ramach coraz ściślejszej współpracy z ESA, w roku 2024 polski astronauta będzie brał udział w locie na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), podczas którego zostaną zrealizowane eksperymenty polskich inżynierów i naukowców - czytamy w notce.

"Staże w ESA przyczynią się do wzrastania nowego pokolenia polskich specjalistów, którzy będą w najbliższych latach budować polskie specjalizacje kosmiczne" - zaznaczyła POLSA.

POLSA będzie odpowiedzialna za przeprowadzenie całego procesu selekcji kandydatów we współpracy z ESA.

Absolwenci zainteresowani stażami mogą uzyskać dodatkowe informacje na stronie POLSA. 

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) jest agencją wykonawczą MRiT, powołaną w 2014 r. Jej zadaniem jest wspieranie polskiego przemysłu kosmicznego.(PAP)

bar/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera