Badanie: brak odwiedzin przyjaciół lub rodziny związany ze zwiększonym ryzykiem śmierci

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby, których nie odwiedzają przyjaciele i rodzina, mają o 40 proc. większe ryzyko śmierci - donoszą brytyjscy naukowcy, którzy przez 13 lat obserwowali blisko pół miliona rodaków. Wyniki badań zostały opublikowane w „BMC Medicine”.

Średnia wieku blisko pół miliona uczestników badania wynosiła 57 lat. Wszyscy wypełniali przez 13 lat ankietę, w której znajdowały się pytania o dotyczące pięciu rodzajów interakcji społecznych. Badani udzielali odpowiedzi na pytania, jak często zwierzali się bliskiej im osobie oraz jak często czuli się osamotnieni (pomiary subiektywne); oraz jak często odwiedzali ich przyjaciele i rodzina, jak często uczestniczyli w cotygodniowych zajęciach grupowych i czy mieszkali samotnie (miary obiektywne). Po upływie 13 lat od rozpoczęcia badania 33 135 uczestników zmarło.

Autorzy odkryli, że wszystkie pięć typów interakcji społecznych było niezależnie powiązanych ze śmiertelnością z jakiejkolwiek przyczyny. Najsilniejsze powiązanie dotyczyło osób, które nigdy nie były odwiedzane przez przyjaciół ani rodzinę. W tej grupie ryzyko śmierci było o 39 proc. wyższe. Co więcej, sytuacji tych osób nie poprawiło uczestnictwo w cotygodniowych zajęciach grupowych.

Jednocześnie w przypadku uczestników, którzy odwiedzali przyjaciół lub rodzinę przynajmniej raz w miesiącu, ryzyko związane ze zwiększoną śmiertelnością było znacznie niższe, co sugeruje, że interakcja społeczna ma potencjalnie ochronny wpływ.

Autorzy badania zastrzegają, że zebrane dane nie są w pełni reprezentatywne dla ogólnej populacji Wielkiej Brytanii, a ocenione przez nich miary interakcji społecznych były zgłoszone samodzielnie. Nie przeprowadzano też wywiadów pogłębionych.

Naukowcy akcentują w publikacji potrzebę dalszych badań, dzięki którym mogliby zbadać wpływ innych rodzajów interakcji społecznych na śmiertelność. Chcieliby też dowiedzieć się jak duża musiałaby nastąpić zmiana, i w jakiego rodzaju interakcjach społecznych, by skorzystały na niej osoby izolowane społecznie.

Więcej informacji w materiale źródłowym. (PAP)

Urszula Kaczorowska

uka/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Obudziła się odległa supermasywna czarna dziura

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ BBC: żyjące na wolności szympansy wyszukują lecznicze rośliny

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera