Motywuje innych do podjęcia działań na rzecz natury samemu podejmując wyzwania, jak choćby cel: wyniesienie z lasów tysiąc worków odpadów. Twórca internetowy Mikołaj Basiński pokazuje w sieci, jak skutecznie sprzątać lasy i w jaki sposób odpady szkodzą środowisku.
Blogger i vlogger Mikołaj Basiński ze swoją inicjatywą "Szukam w lesie" jest finalistą XIX edycji konkursu Popularyzator Nauki w kategorii Media.
Popularyzator jest psychologiem i pedagogiem, doświadczonym w występach przed publicznością – ma za sobą dekadę pracy scenicznej jako konferansjer. Nazywa siebie leśnym aktywistą, praktykiem ekologii pozytywnej, pasjonatem leśnej przyrody i edukatorem. Upowszechnia wiedzę o ekologii leśnych ekosystemów i w mediach internetowych nagłaśnia problem wpływu śmieci na leśny ekosystem.
MOTYWUJE I INSPIRUJE W MEDIACH SPOŁECZNOŚCIOWYCH
„Cześć, tu Mikołaj! Sprzątam lasy, opowiadam o tym, co dla lasów ważne i szukam leśnych inspiracji” – tak wita się z widzami swojego kanału YouTube.
Kanał ruszył w 2021 roku wraz ze stroną na Facebooku pod tą samą nazwą - "Szukam w lesie". Jego twórca zbudował od tego czasu prawie 9 tysięczną zaangażowaną społeczność. Przystępując do konkursu był w połowie swojego wyzwania – miał na swoim koncie prawie 2 tony wyniesionych z lasu śmieci.
„Ważny jest dla mnie zarówno aspekt edukacyjny, jak i motywacyjny, a wybór medium jakim jest YouTube i Facebook podyktowany jest chęcią niestandardowego dotarcia do młodych odbiorców - młodzieży i młodych dorosłych” – wyjaśnia w zgłoszeniu do konkursu.
UDZIELA GŁOSU EKSPERTOM
Obok motywujących wyzwań, które można śledzić na bieżąco, ważnym elementem jego działań są wywiady ze specjalistami i naukowcami zajmującymi się bezpośrednio problemem wpływu zanieczyszczeń na środowisko naturalne.
Nagrał rozmowę m.in. z dr Tomaszem Zgołą z Laboratorium Wyobraźni (UAM) na temat życia w porzuconych w lesie śmieciach. Przeprowadził wywiad z dr Krzysztofem Kolendą z Uniwersytetu Wrocławskiego na temat zagrożeń ze strony śmieci dla leśnej fauny. Z dr Zuzanną Jagiełło z z Uniwersytetu Warszawskiego rozmawiał na temat wykorzystywania przez ptaki antropogenicznych śmieci. Zrealizował film edukacyjny we współpracy z dr Michałem Michlewiczem z UP w Poznaniu oraz Michałem Kolbuszem z Pracowni na rzecz Wszystkich Istot o roli martwego drewna w lasach. Razem z dr. Michałem Michlewiczem z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz PTOP Salamandra opublikował materiał na temat życia mrówek w antropogenicznych śmieciach w naszych lasach.
WSPÓŁPRACUJE Z PLATFORMAMI DYSKUSYJNYMI I ORGANIZACJAMI POZARZĄDOWYMI
Finalista organizuje również spotkania edukacyjne dla rodzin z dziećmi oraz dzieci w przedszkolach i szkołach. Z wystąpieniami edukacyjnymi gości również na wydarzeniach i imprezach zamkniętych.
Mikołaj Basiński został też zaproszony do współpracy ambasadorskiej przez stowarzyszenie Czysta Polska (brał udział w akcji Czyste Tatry 2023 organizowanej przez to stowarzyszenie wygłaszając prezentację), jest również ambasadorem organizacji Planet Heroes. Jego wystąpienie pt. "Kto podniesie butelkę? Czyli o języku działania dla środowiska" na TEDx Katowice 2022 spotkało się – jak sam ocenia - z bardzo pozytywnym odbiorem.
Wśród ważnych punktów działalności popularyzatorskiej Mikołaj Basiński wymienia także wystąpienie podczas poznańskiego finału WOŚP 2022 i pracę przy spektaklu “CO zmieniacie w klimacie?” we współpracy z Poznańskim Parkiem Naukowo Technologicznym oraz artystami z fundacji Art of Mind.
Mikołaj Basiński z zostałem laureatem konkursu "Zaprojektowane po ludzku 2022" organizowanego przez Gazetę Wyborczą i wydawnictwo Agora. Jest również finalistą plebiscytu "Nieprzeciętni" organizowanego przez radiową Czwórkę.
Nauka w Polsce
kol/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.