Nauka dla Społeczeństwa

26.02.2024
PL EN
08.11.2023 aktualizacja 08.11.2023

Inicjatywa badawcza Project Atlas: Polska na szóstym miejscu w Europie pod względem liczby studentów z zagranicy

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

Najwięcej zagranicznych studentów w Europie kształci się w Wielkiej Brytanii, Niderlandach oraz Francji - wynika z najnowszego raportu Project Atlas, czyli inicjatywy badawczej zajmującej się badaniem mobilności studentów. Na wysokim szóstym miejscu w tym zestawieniu znalazła się Polska.

Holenderski dziennik "De Volkskrant" opublikował w poniedziałek wyniki najnowszego rankingu Project Atlas, który prowadzi również badania nad migracją akademicką i poziomem umiędzynarodowienia szkolnictwa wyższego.

Jak poinformowano, aż 25 proc. studiujących w Wielkiej Brytanii to cudzoziemcy. W Holandii ten odsetek wynosi 14 proc., a we Francji - nieco ponad 13 proc.

Wśród zagranicznych studentów kształcących się na uczelniach w Wielkiej Brytanii dominują Chińczycy (22 proc.). W Niderlandach są to Niemcy (21 proc.), natomiast we Francji przeważają obywatele dawnych kolonii – Maroka (12 proc.) oraz Algierii (8 proc.).

Na szóstym miejscu w rankingu znalazła się Polska, gdzie ponad 7 proc. studiujących pochodzi z innego kraju. Ponad połowa z nich to Ukraińcy (55,8 proc.), następnie Białorusini (13,9 proc.), a na trzeciej pozycji znaleźli się obywatele Zimbabwe.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek (PAP)

apa/ szm/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024