Nauka dla Społeczeństwa

23.02.2024
PL EN
30.10.2023 aktualizacja 31.10.2023

STER NAWA dla doktorantów z Politechniki Opolskiej

06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik 06.05.2016. PAP/Sławomir Mielnik

Politechnika Opolska otrzyma dofinansowanie w ramach programu STER NAWA - umiędzynarodowienie szkół doktorskich - poinformowała PAP Anna Kułynycz, rzeczniczka uczelni.

Elitarne warsztaty, dodatkowe stypendium oraz kilkutygodniowe staże za granicą - na ten cel Politechnika Opolska otrzyma finansowanie w ramach programu STER Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej. Jak wyjaśnia Anna Pieloch, kierownik Działu Nauki PO, celem projektu jest umiędzynarodowienie szkoły doktorskiej.

"Mowa zarówno o umiędzynarodowieniu procesu kształcenia jak i procesu badawczego a także pozyskania naukowców zza granicy: młodych, którzy właśnie na politechnice zdobędą stopień doktora, ale także doświadczonych, z dorobkiem, którzy będą promotorami naszych słuchaczy" - informuje Pieloch.

Projekt przewiduje także zagraniczne staże dla doktorantów. Miesięczne w krajach OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) oraz dwumiesięczne poza OECD.

"Najlepsi doktoranci mogą liczyć także na dodatkowe finansowe wsparcie, jeżeli ich działalność badawcza będzie realizowana we współpracy międzynarodowej. Ponadto, w ramach szkoły letniej, zaplanowaliśmy elitarne warsztaty międzynarodowe, w której wezmą udział nasi oraz zagraniczni doktoranci oraz zagraniczni naukowcy. Podobne wydarzenie odbędzie się także dla kadry promotorskiej. Nowością w skali kraju będzie prowadzenie wspólnych doktoratów z uczelnią z Ameryki Łacińskiej" - wyjaśnia Pieloch.

"Politechnika Opolska od dawna współpracuje z uczelniami w Chinach, Portugali, Turcji czy Indiach, teraz czas na bliższą z Ameryką Południową. Brazylia bardzo dynamicznie się rozwija naukowo. Niedawno rozpoczęliśmy współpracę z Indonezją. Jesteśmy otwarci na wymianę doświadczeń. Chciałbym też podkreślić, że mamy co zaoferować" – uważa prof. Grzegorz Królczyk, prorektor ds. nauki i rozwoju Politechniki Opolskiej.

W szkole doktorskiej PO obecnie kształci się sto osób. Trzydzieści trzy to doktoraty wdrożeniowe. Od tego roku akademickiego szkoła doktorska kształci w 10 dyscyplinach naukowych. (PAP)

Autor: Marek Szczepanik

masz/ mir/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024