O utworzenie dwóch odrębnych ministerstw: nauki i szkolnictwa wyższego oraz edukacji w miejsce istniejącego Ministerstwa Edukacji i Nauki zaapelowali w środę do polityków prezes Polskiej Akademii Nauk, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz przewodniczący Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
"Z całą mocą apelujemy o utworzenie odrębnych ministerstw Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Edukacji Narodowej" – napisali w dokumencie przesłanym PAP prezes PAN prof. Marek Konarzewski, prezes FNP prof. Maciej Żylicz i prof. Marcin Pałys przewodniczący RGNiSW.
Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP prof. Konarzewski apel jest skierowany do polityków, którzy utworzą nowy rząd.
„Utworzenie w 2021 roku jednego ministerstwa obejmującego naukę, szkolnictwo wyższe i oświatę doprowadziło do spadku znaczenia badań naukowych i obniżenia realnych nakładów przeznaczanych na ten cel. Pokazało również całkowitą odmienność mechanizmów finansowania i zarządzania edukacją szkolną względem edukacji akademickiej i nierozerwalnie z nią związanych badań naukowych” – napisali naukowcy.
Ich zdaniem połączenie resortów nie przyniosło przewidywanych korzyści. „Miało natomiast negatywny wpływ na dostosowywanie polskiego systemu szkolnictwa wyższego i nauki do dynamicznie zmieniających się stosunków społecznych w Polsce i w innych krajach europejskich oraz sprostania wyzwaniom, jakie stawia przed nauką współczesny świat” – czytamy w dokumencie.
Autorzy apelu zadeklarowali współpracę podczas procesu rozdzielania ministerstw. „Nauka i edukacja na poziomie wyższym stanowią fundament pomyślnego rozwoju Polski i powinny być objęte działaniem odrębnego ministerstwa. Deklarujemy jak najdalej idącą współpracę zmierzającą do utworzenia resortu nauki i szkolnictwa wyższego” – napisali profesorowie.
Ministerstwo Edukacji Narodowej i Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego formalnie przestały istnieć 1 stycznia 2021 r., w ich miejsce utworzono Ministerstwo Edukacji i Nauki. Na jego czele stanął minister Przemysław Czarnek. (PAP)
Nauka w Polsce, Urszula Kaczorowska
uka/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.