Śląskie/ Ruszyła dystrybucja wejściówek na Śląski Festiwal Nauki

26.01.2020.  PAP/Andrzej Grygiel
26.01.2020. PAP/Andrzej Grygiel

Indywidualne wejściówki na Śląski Festiwal Nauki, któremu będzie towarzyszyło oficjalne otwarcie obchodów Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024, udostępniają już organizatorzy. Wejściówki te będą konieczne też m.in. przy kolejnych rejestracjach na limitowane wydarzenia Festiwalu.

7. Śląski Festiwal Nauki odbędzie się w niedzielę i poniedziałek 10 i 11 grudnia br. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Dokładny program festiwalu nie jest jeszcze znany – jak wynika z informacji koordynującego wydarzenia Uniwersytetu Śląskiego, po jego ogłoszeniu będą prowadzone dodatkowe rejestracje na niektóre aktywności.

Śląski Festiwal Nauki już w poprzednich latach stał się jednym z największych wydarzeń popularnonaukowych w Polsce i Europie. Naukowcy organizujących festiwal śląskich uczelni chcą tą drogą m.in. tłumaczyć i pokazywać, czym współcześnie żyje nauka, jak powstaje i czym się zajmuje.

Sukces poprzednich edycji ŚFN stał się kanwą do starania się przez lokalne samorządy i środowisko akademickie o przyznanie Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki. Rektorzy regionalnych uczelni publicznych utworzyli w tym celu Konsorcjum Akademickie Katowice – Miasto Nauki. To siedem uczelni, ponad 59 tys. studentek i studentów, prawie 1,8 tys. doktorantek i doktorantów oraz 747 kierunków i specjalności.

Tytuł, przyznawany przez organizację EuroScience we współpracy z Komisją Europejską, po raz pierwszy w historii otrzymało miasto z Europy Środkowo-Wschodniej. Podczas obchodów roku w Katowicach odbędzie się m.in. EuroScience Open Forum - największy kongres naukowy w Unii Europejskiej, a także 50 tematycznych tygodni naukowych.

7. edycję Festiwalu i obchody roku otworzy 9 grudnia oddzielnie biletowane widowisko Katopolis w katowickim Spodku. Dyrektorem artystycznym tego wydarzenia jest Miłosz "Miuosh" Borycki, który współpracuje z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, a także z Zespołem Pieśni i Tańca "Śląsk". Przy widowisku zaangażowani są też m.in. pisarz Zbigniew Rokita i reżyser Jan Matuszyński.

Zgodnie z informacją Uniwersytetu Śląskiego, aby otrzymać wejściówkę na teren tegorocznego festiwalu, należy zarejestrować się przez formularz dostępny na TEJ stronie. Bezpłatna wejściówka umożliwi swobodne poruszanie się w przestrzeni festiwalowej oraz uczestnictwo w aktywnościach nieobjętych dodatkową rejestracją (jest ich większość).

Dzięki rejestracji na ŚFN i pobraniu wejściówki można otrzymywać informacje praktyczne oraz o programie. Zarejestrowane osoby dostaną powiadomienia o uruchomieniu rejestracji na wydarzenia specjalne. Zainteresowani dostaną także informację o możliwości pobrania biletów uprawniających do bezpłatnego przyjazdu na ŚFN komunikacją miejską.

Po ogłoszeniu programu 7. ŚFN planowane jest uruchomienie kolejnych rejestracji: na wybrane aktywności (niektóre wykłady, warsztaty oraz wydarzenia specjalne) oraz dla szkół (grupowe bezpłatne wejściówki na teren festiwalu dla grup zorganizowanych w poniedziałek 11 grudnia).Według wcześniejszych informacji w programie 7. ŚFN znajdzie się kilkaset wydarzeń popularyzujących naukę i sztukę – wykłady, warsztaty, pokazy naukowe, wystawy, koncerty, rozmowy, debaty i spotkania z gośćmi specjalnymi, które przygotuje i poprowadzi blisko 2 tys. naukowców i popularyzatorów nauki.

W katowickim MCK zaaranżowanych zostanie m.in. sześć stref wiedzy: klimat i środowisko, zdrowie i jakość życia, przemysł przyszłości, innowacje społeczne, dziedzictwo przemysłowe i kulturowe, oraz kreacja i krytyka.

Tegorocznymi nowościami będą: strefa chorób przemysłowych im. dr Jolanty Wadowskiej-Król, która w latach 1974-81 uratowała przed zachorowaniem lub śmiercią na ołowicę tysiące dzieci mieszkających w pobliżu huty Szopienice w Katowicach czy strefa motorsportu, którą poprowadzi dziennikarz sportowy Mikołaj Sokół.

W szóstej edycji Śląskiego Festiwalu Nauki wzięło udział blisko 500 tys. odbiorców i prawie 504 prelegentów. Przybyło 120 gości specjalnych, wśród nich wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans.

Głównym organizatorem ŚFN jest Uniwersytet Śląski. Współpracują: miasto Katowice, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, Urząd Marszałkowski Woj. Śląskiego, Politechnika Śląska, Śląski Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego im. J. Kukuczki, katowicka Akademia Sztuk Pięknych, Uniwersytet Humanistyczno-Przyrodniczy im. J. Długosza w Częstochowie, Politechnika Częstochowska, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach i Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.(PAP)

Autor: Mateusz Babak

mtb/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera