Dorośli z ADHD bardziej narażeni na demencję

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Osoby dorosłe z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) są prawie trzy razy bardziej narażone na demencję niż dorośli bez ADHD – informuje „JAMA Network Open”.

Ponad 3 proc. dorosłej populacji USA cierpi na ADHD, jednak badania dotyczące tej grupy są ograniczone.

Zespół naukowców z Rutgers University, Drexel University (USA), Karolinska Institutet (Szwecja) oraz Uniwersytetu w Hajfie (Izrael) chciał ustalić, czy dorośli z ADHD są narażeni na większe ryzyko demencji oraz czy leki i/lub zmiany stylu życia mogą zmniejszyć to ryzyko. Wykorzystali dane z izraelskiego ogólnokrajowego badania kohortowego obejmującego ponad 100 000 starszych osób obserwowanych przez 17 lat (w latach 2003–2020), aby przeanalizować dane dotyczące osób z ADHD i bez ADHD oraz występowania demencji (w tym choroby Alzheimera) w tych grupach w miarę starzenia się.

Jak wykazali autorzy, występowanie ADHD u dorosłych wiązało się ze znacznie większym ryzykiem demencji, w tym choroby Alzheimera, nawet jeśli wzięto pod uwagę inne czynniki ryzyka demencji, takie jak choroby sercowo-naczyniowe.

Zdaniem naukowców ADHD u dorosłych może powodować zaburzenia neurologiczne zmniejszające zdolność do kompensowania skutków pogorszenia funkcji poznawczych w późniejszym życiu.

Ponadto badanie sugeruje, że leczenie ADHD z wykorzystaniem środków psychostymulujących może pomóc zmniejszyć ryzyko demencji u dorosłych z ADHD. Autorzy zaznaczają jednak, że przyszłe badania powinny bardziej szczegółowo zbadać wpływ leków na pacjentów z ADHD i ryzyko demencji.

„Lekarze, klinicyści i opiekunowie pracujący z osobami starszymi powinni monitorować objawy ADHD i związane z nimi leki” – powiedział Abraham Reichenberg, profesor na Wydziale Psychiatrii w Icahn School of Medicine w Mount Sinai i główny autor badania.

„Nie należy ignorować objawów deficytu uwagi i nadpobudliwości w starszym wieku i należy je omówić z lekarzami” – powiedział Stephen Levine, profesor w Szkole Zdrowia Publicznego na Uniwersytecie w Hajfie.(PAP)

Paweł Wernicki

pmw/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy wykryli problem z równowagą energetyczną Saturna

  • Fot. Adobe Stock

    Praca hybrydowa przynosi korzyści pracodawcom i pracownikom

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera