Bytom/ Wikingowie motywem przewodnim Międzynarodowego Dnia Archeologii

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Wikiński obóz, wojowie, warsztaty zielarskie i tkackie, prelekcje, warsztaty i inne atrakcje poświęcone tajemniczym wikingom - to wszystko czeka na uczestników Międzynarodowego Dnia Archeologii,, w sobotę w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu (Śląskie).

Tematem tegorocznego Międzynarodowego Dnia Archeologii będzie wczesnośredniowieczna Skandynawia. Z tej okazji Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (MGB) organizuje w sobotę warsztaty, podczas których będzie można wcielić się w rolę profesjonalnego archeologa i spróbować swoich sił w przygotowanym na ten cel wykopie archeologicznym. Muzeum przygotuje atrakcje adresowane zarówno do dorosłych, jak i dzieci. W trakcie zajęć dla najmłodszych zostaną wykonane m.in. modele drakkary - łodzi Wikingów.

"W tym roku postawiliśmy na wikingów i większość tematów jest związana ze wczesnośredniowieczną Skandynawią. A co sprawi, że poczujemy klimat tamtych czasów? Oczywiście pokaz w wykonaniu grupy rekonstrukcji Stowarzyszenie Utgard z Gliwic. Będą wojowie, łucznik i wikińskie kobiety, obóz, warsztaty, m.in. zielarskie i tkackie" - wyjaśniła, cytowana w informacji prasowej kierowniczka Działu Archeologii MGB Beata Badura.

Atrakcją sobotniego wieczoru będzie również wystawa fotograficzna pt. "Bogowie nordyccy" udostępnione przez Stowarzyszenie Utgard z Gliwic. "Skandynawowie" z grupy rekonstrukcji zaprezentują obozowisko, życie codzienne, przedmioty codziennego użytku, rękodzieło, a także poprowadzą warsztaty tematyczne – tkackie i zielarskie. Gościem specjalnym wydarzenia będzie dr hab. Jakub Morawiec z Instytutu Historii UŚ, znany badacz epoki wikingów, który w swojej prelekcji postara się przybliżyć słuchaczom te niezwykle interesujące czasy.

"Archeolodzy z MGB i Oddziału Górnośląskiego SNAP tradycyjnie wprowadzą chętnych w tajniki wykopalisk archeologicznych w specjalnie przygotowanym wykopie, znajdującym się w muzealnym ogrodzie. Będzie można także wykonać tekturowy model długiej łodzi wikińskiej, a na wystawie fotograficznej stanąć oko w oko z nordyckimi bogami" - zapowiedziała Badura. "Najważniejszym przekazem wydarzenia jest nie tylko przybliżenie uczestnikom zajęć zagadnień związanych z nauką, jaką jest archeologia, ale także promocja ochrony dziedzictwa archeologicznego" - dodała.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę w godzinach 12.30-16. Partnerem wydarzenia jest Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich.(PAP)

autorka: Julia Szymańska

jms/ pat/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Łódzkie/ Etnografowie z MAIE w Łodzi po 60 latach powtórzyli badania wykonane we wsi Łęka koło Łęczycy

  • Źródło: Facebook/ Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej

    Zachodniopomorskie/ Japońska moneta z XIX wieku odnaleziona w okolicy Kamienia Pomorskiego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera