Królewska Szwedzka Akademia Nauk rozesłała maila z nazwiskami laureatów Nagrody Nobla z chemii przed ogłoszeniem werdyktu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Królewska Szwedzka Akademia Nauk, której eksperci zasiadają w komitecie noblowskim, rozesłała w środę rano nazwiska laureatów Nagrody Nobla z chemii przed ogłoszeniem werdyktu. Według przedstawiciela komitetu "to pomyłka", a decyzja formalnie nie została jeszcze podjęta.

W komunikacie prasowym poinformowano o przyznaniu nagrody za "odkrycie i rozwój kropek kwantowych, nanocząstek, które są tak małe, że ich rozmiar wpływa na ich właściwości". "Są to najmniejsze komponenty nanotechnologii, które rozprzestrzeniają światło z ekranów telewizorów i map LED. Mogą także pomóc chirurgom m.in. podczas usuwania tkanki nowotworowej" - wyjaśniono.

Podano również nazwiska laureatów, mają nimi być działający w USA: Moungi G. Bawendi z Massachusetts Institute of Technology, Louis E. Brus z Columbia University oraz Alexei I. Ekimov z Nanocrystals Technology.

Zgodnie z zapowiedziami tegoroczny laureat Nagrody Nobla z chemii ma zostać ujawniony na konferencji prasowej w Sztokholmie w środę najwcześniej o godzinie 11.45. Pytany o przeciek przedstawiciel komitetu noblowskiego Heiner Linke, stwierdził, że informacja prasowa "jest pomyłką". "Staramy się wyjaśnić, co się stało" - wyjaśnił Linke szwedzkiej gazecie "Dagens Nyheter".

Według Linke "formalnie komitet noblowski jeszcze nie podjął decyzji".

Zgodnie z tradycją o decyzji komitetu noblowskiego jako pierwsi dowiadują się laureaci. Sekretarz komitetu informuje ich telefonicznie, a następnie ich nazwiska ogłasza podczas konferencji prasowej.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

zys/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera