Uczelnie i instytucje

MEiN: trwa nabór wniosków na tygodniowe szkolenie w Centrum Kosmicznym i Rakietowym w USA

Adobe Stock
Adobe Stock

Trwa nabór wniosków do konkursu "Endeavour" organizowanego przez Polską Agencję Kosmiczną. Inicjatywa otwiera przed polskimi uczniami szansę na udział w tygodniowym szkoleniu w renomowanym Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Stanach Zjednoczonych - poinformowało Ministerstwo Edukacji i Nauki.

Stypendium "Endeavour" to międzynarodowa inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podjęcia kariery naukowców, inżynierów oraz odkrywców. Jest ono przyznawane od 2019 roku. Dotychczas w programie wzięli udział uczniowie z USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Chile, Singapuru, Australii i Bahrajnu. W tym roku taką szansę otrzymali również Polacy. Spośród nadesłanych zgłoszeń zostanie wybranych 4 przedstawicieli naszego kraju, którzy będą szkolili się u najlepszych specjalistów z branży kosmicznej.

Tygodniowe szkolenie odbędzie się w lipcu 2024 roku w Centrum Kosmicznym i Rakietowym w Huntsville w stanie Alabama. W amerykańskim centrum szkoleniowym do tej pory przeszkolono ponad 900 tys. osób, z których kilka zostało astronautami.

Organizator pokrywa wszystkie wydatki za dojazd, pobyt i praktyczne zajęcia w ośrodku.

Konkurs jest skierowany do uczniów w wieku 15-18 lat. Jego celem jest rozbudzenie wśród młodych ludzi zainteresowania naukami ścisłymi, wskazanie na interdyscyplinarność branży kosmicznej oraz zachęcenie do podjęcia pracy w polskim sektorze kosmicznym.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu maksymalnie 2-minutowego filmu, w którym uczeń przedstawi przedmiot swoich badań, problem naukowy, prowadzony projekt lub obszar zainteresowań.

Uczestnicy mogą zgłaszać swoje prace w jednej z dwóch kategorii: naukowej i pozanaukowej. Kategoria naukowa obejmuje dziedziny: nauki ścisłe, nauki inżynieryjne, a pozanaukowa - nauki humanistyczne, kultura i sztuka oraz sport.

Zgłoszenia, wraz z filmami, należy przesyłać do 30 listopada br. Na początku stycznia 2024 r. opublikowane zostaną wyniki, które wskażą 20 finalistów, po 10 z każdej kategorii.

Finał konkursu odbędzie się 15 stycznia 2024 r. w Centrum Nauki Kopernik. Finaliści będą musieli przekonać jury, że są najlepszymi polskimi kandydatami do udziału w szkoleniu. Nabór polskich kandydatów do stypendium poprowadzi Polska Agencja Kosmiczna. (PAP)

Autorka: Delfina Al Shehabi

del/ mir/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera