Naukowcy określają, jakie warunki mogą panować podczas formowania się na Ziemi kolejnego superkontynentu za 250 mln lat. Gorące warunki klimatyczne mogą być nie do zniesienia dla ssaków – piszą na łamach „Nature Geoscience”.
Gorące warunki klimatyczne podczas formowania się kolejnego superkontynentu za około 250 milionów lat mogą być nie do zniesienia dla ssaków – donoszą naukowcy z Chin, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii i USA w piśmie "Nature Geoscience".
Międzynarodowy zespół naukowców stworzył model pokazujący ruchy płyt tektonicznych w perspektywie 250 mln lat. Według ich obliczeń wszystkie kontynenty zleją się w tym czasie w jeden nowy superkontynent, którego umowna nazwa to Pangea Ultima. Badacze twierdzą, że będzie się on formował w warunkach mocno podwyższonej temperatury atmosferycznej i wilgotności, co stawia pod znakiem zapytania egzystencję wszystkich ssaków, w tym ludzi.
Ssaki, w tym - ludzie, mają wrodzony odruch unikania nadmiernego ciepła. Temperatury przekraczające 40 st. C przez dłuższy czas mogą wzmagać śmiertelność. Wilgoć z kolei powoduje, że odczuwalna temperatura powietrza jest wyższa od tej, którą wskazuje termometr.
Według obliczeń naukowców podwyższony poziom dwutlenku węgla w atmosferze podczas formowania się superkontynentu może być dwukrotnie wyższy od obecnego, przyczyniając się do wyższych temperatur w wyniku emisji gazów wulkanicznych. Zauważają, że położenie Pangea Ultima (głównie w tropikach) zwiększa ryzyko wyższej temperatury powietrza i wilgotności. W omawianym okresie także Słońce będzie emitować około 2,5 proc. więcej promieniowania, niż obecnie. Autorzy wskazują, że w związku z tymi zmianami jedynie 8 proc. gruntów nadawałoby się do zamieszkania przez ssaki, co oznacza zwiększone ryzyko wyginięcia.
Autorzy artykułu zastrzegają, że ich przewidywania są obarczone dużą niepewnością i dopuszczają, że w przyszłości mogą powstać inne, alternatywne konfiguracje superkontynentów. Podkreślają również, że inne procesy ewolucyjne lub związane z działalnością człowieka, mogą spowodować wyginięcie ssaków przed utworzeniem się superkontynentu.
Autorka: Urszula Kaczorowska
uka/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.