Japonia/ Startup pracuje nad lekiem na wzrost nowych zębów

Adobe Stock
Adobe Stock

Japoński startup farmaceutyczny pracuje nad pierwszym na świecie lekiem, stymulującym wzrost nowych zębów. Ma pomóc dzieciom z wrodzoną wadą uzębienia, a w przyszłości także zastępować zęby wyrwane osobom dorosłym – podała w niedzielę agencja Kyodo.

Firma Toregem Biopharma finansowana przez Uniwersytet Kioto zamierza rozpocząć badania kliniczne z udziałem zdrowych osób dorosłych mniej więcej w lipcu 2024 roku, by potwierdzić bezpieczeństwo leku, który skutecznie stymulował wzrost zębów u gryzoni.

Oprócz zębów mlecznych i stałych, większość ludzi posiada kolejne zawiązki zębów, które mają potencjał, by stać się nowymi zębami. W większości przypadków tak się jednak nie dzieje, a zawiązki znikają – wyjaśnia Kyodo.

Zespół opracował jednak lek oparty na przeciwciałach, który blokuje białko odpowiedzialne za powstrzymanie wzrostu zębów. W 2018 roku badacze podali substancję fretkom, które podobnie jak ludzie mają mleczne i stałe uzębienie. Gryzoniom wyrosły nowe zęby.

Firma planuje w 2025 roku rozpocząć badania kliniczne z udziałem dzieci w wieku 2-6 lat, które urodziły się bez wszystkich lub bez części zębów. W założeniu ma być też stosowany u dorosłych, którzy stracili zęby z powodu próchnicy.(PAP)

anb/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kurza twarz też się rumieni

  • Fot. Adobe Stock

    Odpady z tworzywa sztucznego można zamienić w elektronikę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera