Politechnika Opolska rozpoczęła rekrutację na nowe kierunki studiów podyplomowych. Jak powiedziała PAP Anna Kułynycz, rzeczniczka uczelni, wystarczą dwa semestry, by uzyskać kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy.
Nowością w ofercie studiów podyplomowych Politechniki Opolskiej jest informatyka w prawie i administracji. To propozycja np. dla pracowników administracji publicznej i samorządowej. Kierownik studiów, dr inż. Ewelina Piotrowska, podkreśla wartość połączenia doświadczenia naukowców i praktyków różnych dziedzin.
"Cyfryzacja obszaru prawa i administracji oraz wirtualizacja wykorzystywanych przez te instytucje platform cyfrowych, ich obsługa, szczególnie w zakresie prawa i administracji publicznej, wymaga praktycznych umiejętności wykorzystywania zaawansowanych narzędzi informatycznych. Starannie dobrana tematyka zajęć i najlepsi specjaliści prowadzący zajęcia umożliwią zdobycie nie tylko wiedzy teoretycznej, ale i praktycznych umiejętności w technologiach informatycznych. Pierwszą grupę zajęciową stanowią akademickie wykłady dotyczące wybranych zagadnień z tematyki prawnej, ochrony danych osobowych i problematyki związanej z administracją publiczną. Drugi blok zajęć obejmuje wyspecjalizowane zagadnienia praktyczne z obszaru informatyki" - wyjaśniła dr inż. Piotrowska.
Kolejna nowość to instruktor odnowy psychosomatycznej. Propozycja jest adresowana nie tylko do absolwentów studiów okołomedycznych. W trakcie zajęć słuchacze m.in. poznają mechanizmy powstawania chorób cywilizacyjnych, zaburzeń psychosomatycznych i somatopsychicznych u człowieka. Zdobyta wiedza pozwala na angaż w instytucjach zajmujących się szeroko pojętą polityką zdrowotną, profilaktyką schorzeń cywilizacyjnych i umacnianiem zdrowia. Absolwent może prowadzić własną działalność gospodarczą, pracować w ośrodkach spa czy klubach fitness.
Na potrzeby dostosowania się do wymogów Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady uruchomiono kolejny kierunek: audyt energetyczny z charakterystyką energetyczną budynków. Program studiów uwzględnia zagadnienia związane z charakterystyką energetyczną budynków, wykonywaniem audytów energetycznych budynków, budownictwem energooszczędnym i odnawialnymi źródłami energii. Pozwala to absolwentom na ubieganie się o wpis do wykazu osób uprawnionych do wykonywania świadectw charakterystyki energetycznej, prowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. (PAP)
Marek Szczepanik
masz/ mir/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.