Niemcy/ 74-letni mężczyzna przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku; zakaził się niebezpieczną bakterią

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

74-letni mężczyzna przypłacił życiem kąpiel w Bałtyku; zakaził się niebezpieczną bakterią - poinformował urząd zdrowia i spraw społecznych (LAGuS) kraju związkowego Meklemburgia-Pomorze Przednie w Rostocku, w północno-wschodnich Niemczech.

Jest to pierwszy zgon w tym sezonie kąpielowym w wyniku zakażenia bakterią Vibrio vulnificus - przekazał LAGuS. "74-letni wczasowicz zmarł w wyniku infekcji, której nabawił się po kąpieli w Morzu Bałtyckim" - podała rzeczniczka urzędu Anja Neutzling.

Starszy mężczyzna miał rany na skórze; był przewlekle chory. Urząd nie chciał podać więcej szczegółów na temat miejsca kąpieli i wcześniejszych chorób mężczyzny - informuje portal dziennika "Bild", przypominając, że już na początku lipca urząd w Rostocku oficjalnie ostrzegał przed Vibrio vulnificus w Morzu Bałtyckim.

Szczególnie zagrożone są osoby starsze z pewnymi czynnikami ryzyka, takimi jak choroby przewlekłe lub istniejący niedobór odporności. Jeśli kąpiący się należą do tych grup ryzyka i występują u nich urazy skóry, należy unikać kontaktu z wodą morską lub słonawą - napisano wówczas.

Neutzling powiedziała "Bildowi", że nawet teraz bakterie "są nadal obecne masowo w wodzie i stanowią potencjalne zagrożenie". Jednym z powodów są bardzo wysokie temperatury we wrześniu.

Jak dotąd w tym sezonie kąpielowym w Meklemburgii-Pomorzu Przednim odnotowano cztery infekcje. W ubiegłym roku zarejestrowano łącznie 10 zakażeń Vibrio vulnificus.(PAP)

bml/ mal/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera