Uczelnie i instytucje

Stypendia dla studentów medycyny, którzy w przyszłości podejmą pracę w świętokrzyskich szpitalach

Fot.. Adobe Stock
Fot.. Adobe Stock

Studenci medycyny, którzy zadeklarują, że podejmą pracę w jednym ze szpitali na terenie woj. świętokrzyskiego, otrzymają stypendium naukowe; mogą liczyć na miesięczne wsparcie w kwocie 2 tys. zł. Jak przekazał marszałek woj. świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski, program jest odpowiedzią na braki kadrowe lekarzy.

Wnioski do piątej edycji programu będą przyjmowane do 16 października 2023 r. Przez dziewięć miesięcy młodzi ludzie będą otrzymywali po 2 tys. zł. W zamian za taką pomoc stypendyści zobowiążą się do odbycia - po zakończeniu nauki - stażu i podjęcia pracy w podmiocie leczniczym, prowadzonym przez samorząd województwa, na czas odpowiadający okresowi pobierania stypendium.

Zobowiązanie dotyczy także wyboru specjalizacji lekarskiej, która jest deficytowa w placówce, w której podejmą zatrudnienie. Stypendium może być przyznane studentowi IV, V lub VI roku kierunku lekarskiego.

Wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Marek Bogusławski przypomniał, że pierwsza edycja programu stypendialnego skierowanego do młodych medyków ruszyła w 2019 r. Zawartych zostało wówczas 27 umów stypendialnych. W kolejnych edycjach było to: 67 umów w 2020 r., 65 umów 2021 r. oraz 70 umów w 2022 r.

„Obecnie 22 spośród stypendystów, którzy brali udział w poprzednich edycjach programu, dokonało wyboru specjalizacji deficytowej i podjęło pracę w podmiotach leczniczych, dla których podmiotem tworzącym jest województwo świętokrzyskie” - wskazał. Ponadto w 2023 r. staż podyplomowy rozpocznie 33 stypendystów, a wyboru specjalizacji deficytowej dokona 23 stypendystów.

Wnioski do piątej edycji programu można składać do 16 października 2023 r. Stypendium w wysokości 2 tys. zł miesięcznie przyznawane jest na okres 9 miesięcy, tj. od 1 października 2023 r. do 30 czerwca 2024 r. (wyłącznie w czasie trwania nauki). (PAP)

Wiktor Dziarmaga

wdz/ sdd/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Drużyny PWr Aerospace i KN KoNaR. Źródło: Politechnika Wrocławska

    Sukces Politechniki Wrocławskiej w międzynarodowych zawodach sond kosmicznych

  • Kraków, 13.02.2024. Robot marsjański zaprezentowany na konferencji prasowej w Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Fot. PAP/Art Service

    Studenci AGH zwyciężyli zawody łazików marsjańskich w USA

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera