Nauka dla Społeczeństwa

01.10.2023
PL EN
14.09.2023 aktualizacja 14.09.2023

Rdzenni łowcy z Namibii pomagają naukowcom czytać tropy

Żłobienia i rysunki z epoki kamienia z Doro (Namibia), fot. Andreas Pastoors, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/) Żłobienia i rysunki z epoki kamienia z Doro (Namibia), fot. Andreas Pastoors, CC-BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/)

Artyści epoki kamiennej wyżłobili w skale szczegółowe odciski ludzkich i zwierzęcych stóp, a w ich odczytaniu pomogli badaczom dzisiejsi rdzenni myśliwi. O znalezisku z Namibii informuje pismo „PLoS”.

Naukowcy poprosili rdzennych mieszkańców z pustyni Kalahari, będących myśliwymi i tropicielami, o identyfikację tropów. W ogromnej większości wypadków tropiciele rozpoznawali gatunek, płeć i wiek – opisują naukowcy z zespołu kierowanego przez Andreasa Pastoorsa z Friedrich-Alexander-Universitaet w Erlangen-Nuernberg w Niemczech.

Żłobienia i rysunki przedstawiające tropy zwierząt i ludzki pojawiają się w licznych tradycjach prehistorycznej sztuki naskalnej na całym świecie. Namibia jest szczególnie bogata w łowiecko-zbieracką sztukę naskalną z późnej epoki kamienia.

Duża jej część to doskonale wykonane ryciny przedstawiające ślady zwierząt i ludzi. Do tej pory poświęcano im niewiele uwagi, ponieważ badaczom brakowało wiedzy, aby je zinterpretować.

Dzięki współpracy z rdzennymi myśliwymi okazało się, że w sztuce naskalnej z Namibii występuje znacznie większa różnorodność tropów zwierząt niż rysunków samych zwierząt. Artyści wykazali wyraźną preferencję dla niektórych gatunków i częściej przedstawiali zwierzęta dorosłe niż młode oraz ślady stóp samców w porównaniu z odciskami stóp samic (PAP)

krx/ zan/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023